Si mund të ndryshojmë zakonet tona ushqimore?

Nr. Referencës
RF470311
Titulli i njoftimit
Si mund të ndryshojmë zakonet tona ushqimore?
Përshkrim
Pothuajse të gjithë e dimë se çfarë duhet të hamë, se çfarë e mirë për shëndetin, por është e vështirë të ndryshojmë mënyrën tonë të të ngrënit.
Në fakt, është shumë më e lehtë të gatuajmë ushqimet që kemi parë të përgatiten që në fëmijëri sesa të ndjekim çdo ditë një libër recetash, edhe pse jemi të bindur që ajo që kemi ngrënë gjithmonë është me shumë yndyrë, me shumë kripë, me shumë sheqer apo që ushqimi ynë përbëhet nga shumë mish apo shumë bukë, shumë makarona, shumë oriz.
Të ndërrohen një nga një zakonet tona ushqimore 
Në rast se duam të ndryshojmë zakonet tona ushqimore, rëndësi ka të ndryshojmë nga një aspekt të ushqimit tonë në të njëjtën kohë. Në rast se ndryshojmë gjithçka për një ditë, ndoshta brënda një kohe të shkurtër, zakonet tona do të rrikthehen me vrap.
Si qiellza jonë, ashtu edhe ajo e familjarëve tanë duhet të mësohen me ushqimet e reja. Mund të ndërrojmë zakonet tona të ushqimit edhe përsa i përket sasisë së asaj që hamë ose shpejtësisë së ngrënies së ushqimeve. Kjo gjë kërkon vullnet, durim dhe sidomos këmbëngulje.
Kënaqësia
Nëse është e vështirë të ndryshojmë zakonet tona ushqimore, shpesh kjo ndodh pasi ne parapëlqejmë të hamë atë që na pëlqen. Shumicës së njerëzve u pëlqejnë ushqimet e shijshme si ato që përbëjnë fast-food-in e që janë të pasura me yndyrna dhe me kripë si dhe ushqimet shpeshherë me shumë sheqer.
Shpeshherë është e vështirë të zëvëndësohet një ushqim i tillë, por në rast se përdoren perimet dhe erëzat për ta pasuruar shijen duke i vënë rëndësi në të njëjtën kohë aspektit shëndetësor, të gjithë do të mbeten shumë të kënaqur për ndryshimin e ushqimit. Recetat orientale mund t’ju ndihmojnë shumë në këtë drejtim. Indianët, Kinezët apo Tajlandezët i përdorin shumë perimet ose receta vegjetariane që i pausrojnë me shumë erëza.
T’u vihet rëndësi ushqimeve të shëndetshme
Futat dhe perimet duhet të përbëjnë gjysmën e ushqimit të çdo ngrënieje, ndërsa proteinat (mishi, peshku, yndyrnat bimore) si dhe orizi dhe drithërat integrale duhet të zënë sejcili një të katërtën e ushqimit. Plotësoheni ushqimin me kalçium dhe kjo është e gjitha.
Çfarë duhet hequr nga ngrënia
Disa ushqime përmbajnë kalori pa vlerë, pra, nuk sjellin veçse pak ose aspak mikro-ushqime (vitamina dhe minerale) të nevojshme për shëndetin. Është fjala për miellrat e bardha, orizin e bardhë, pastat dhe ëmbëlsirat, ndërsa disa substanca të tjera që ndodhen në disa ushqime dëmtojnë absorbimin e vitaminave dhe mineraleve. Bëhet fjalë për shtesat ushqimore (ngjyruesit, nitratet, etj), pesticidet, disa medikamente, të skuqurat, etj...
Prandaj është mirë të lexohen etiketat e t’i kushtohet vëmendje ushqimit, natyrisht duke ruajtur kënaqësinë e ngrënies.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2091 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj