Aplikime të pazakonshme të uthullës së mollës

Nr. Referencës
RF735538
Titulli i njoftimit
Aplikime të pazakonshme të uthullës së mollës
Përshkrim

Me uthullën e mollës mund të lani xhamat, dritaret dhe sipërfaqet e kuzhinës

Disa gllënka të uthullës së mollës të holluara me ujë rrisin energjinë dhe largojnë thartirën në lukth (urthin), por kjo është vetëm një pjesë e efekteve të dobishme të fermentimit të lëngut të mollës. Uthulla e mollës është prodhim i çuditshëm të cilin mund ta përdorni në dhjetëra mënyra: ndihmon për dobësim, i jep shkëlqim dhe volum flokëve, pastron lëkurën, freskon ajrin në shtëpi, ndihmon si përbërës për pastrim të shtëpisë, ndihmon edhe në largimin pleshtave nga qimet e kafshëve shtëpiake.

Ndihmon në dobësim - Dy lugë uthull të mollës në 500 ml ujë. Lëngu merret disa herë gjatë ditës. Kërkimet tregojnë në humbje të lehtë, por të sigurt të peshës tek ata që kanë pirë uthullën e holluar të mollës krahas kontrollit në ushqim. Hulumtimet kanë treguar se si uthulla e mollës ndihmon për shkrirjen e dhjamit nga barku dhe për dobësim. Më shumë për ndikimin e uthullës së mollës për dobësim.

Lehtëson urthin – Urthi vjen si shkak i thartirës në lukth. Nëse doni ta zvogëloni thartirën dhe të zbusni urthin, merrni uthull të mollës. Ekspertët theksojnë që mjafton të merrni një lugë uthull e më pas të pini një gotë ujë. Për disa minuta do të filloni të ndjeni lehtësim. Kujdes: uthulla e mollës nuk ndihmon nëse e keni të thatin në lukth (ulçerë).

Lehtëson problemet e alergjisë - Lehtëson problemet e alergjisë – Uthulla e mollës mund të jetë e dobishme edhe tek alergjitë, sepse pastron sinuset dhe hap kanalin e frymëmarrjes, duke lehtësuar edhe dhembjet në fyt dhe kokëdhimbjen.

I jep shkëlqim flokut – Me uthull të mollës shpërlani flokun pasi që e keni larë me shampo. Mbusheni një shishe me gjysmë luge uthull dhe me një filxhan ujë. Ngadalë hidheni nëpër flokë, në mënyrë që ajo mirë të thellohet. Pas disa tretmanësh do ta shihni rezultatin, sepse uthulla do të rrisë volumin dhe do i japë shkëlqim flokut tuaj.

Lehtëson djegien nga dielli – hidh një filxhan të uthullës së mollës në kadë për dush. Lajuni shkurtë në atë ujë në mënyrë që të largoni ndjenjën e parehatshme të shkaktuar nga djegia e diellit.

Largon lythat – Zhyteni një pecetë në uthull të mollës, vendose në lyth dhe shtrëngoje me fllaster. Mbaje këtë pecetë në të njëjtin vend gjithë natën dhe pas disa ditësh lythi do t’ju bie. Përsëriteni tretmanin disa herë edhe pasi t’ju bie lythi që të parandaloni rritjen e tij përsëri.

Largon pleshtat nga kafshët shtëpiake – një enë me uthull molle dhe ujë të matura në proporcion gjysmë –gjysmë hidheni në spërkatëse. Spërkatni me lëng leshin e kafshës suaj shtëpiake dhe butë fërkoni lëkurën e tij. Spërkateni të gjithë atë nga koka deri në këmbë dhe përsëritni këtë nga pesë deri në shtatë ditë.

Pastron dhe freskon shtëpinë – në një enë me uthull molle dhe ujët, të tretur në raportin 1:2 (1 sasi uthull dhe dy sasi ujë) mund të fshini mikrovalën, furrën, sipërfaqet e kuzhinës, dritaret, xhamat dhe pasqyrën. Mund ta përdorni edhe në vend të detergjentit për enë. Nëse dëshironi që tualeti të mbaj erë mollë, hidhni pak uthull mollë në guacë dhe lëreni të qëndrojë gjithë natën.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1453 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj