Ëmbëlsirë me verë të kuqe

Nr. Referencës
RF158518
Titulli i njoftimit
Ëmbëlsirë me verë të kuqe
Përshkrim

Përbërësit:

200 gr gjalpë
300 gr sheqer
70 gr kakao
100 ml verë e kuqe
150 gr miell
1 bustinë me fryrës për ëmbëlsira
4 vezë
pak kripë
një grusht lajthia të pjekura dhe të grira ( do i hidhen sipër ëmbëlsirës kur ajo të jetë pjekur )

Përgatitja:

Në një tenxhere do të hedhim: gjalpin, sheqerin, verën dhe kakaon dhe do ta vëmë në zjarr të ulet. Do të vazhdojmë ta përziejmë vazhdimisht deri sa gjalpi të jetë tretur dhe të jenë përzier mirë të gjithë perversit. E heqim nga zjarri dhe e lëmë mënjanë. Të jep përshtypjen e një kremi me çokollatë.
Në një tas do të përziejmë mirë me rrahëse vezësh (jo mikser) miellin, vezët dhe kripën. Pasi të jenë përzier perversit që kemi hedhur, te ky brumë do të shtojmë me ngadalë dhe duke përzier vazhdimisht kremin me çokollatë, duke lënë pak krem tek tenxherja (do e përdorim si krem pasi të jetë pjekur torta). E hedhim brumin në tavë, të cilën e kemi lyer më parë me gjalpë dhe pak miell. E vëmë të piqet në furrë me 180 gradë Celsius për 32-40 min.
Për të verifikuar që ëmbëlsira është pjekur, bëni provën me kruajtëse dhembesh. N.q.s ajo del e thatë do të thotë që ëmbëlsira është pjekur. Hidhini sipër kremin me çokollatë që kishim lënë mënjanë dhe spërkateni me lajthitë e pjekura.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3514 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj