Ushqimi dhe puna në turnin e natës

Reference Number
RF992846
Title
Ushqimi dhe puna në turnin e natës
Description
Si duhet të ruhet ekuilibri i ngrënies kur punohet në orët e natës?
Të gjithë ata që punojnë natën si infermierët dhe infermieret apo rojet e natës mendojnë se nuk mund të hanë në mënyrë të ekuilibruar, kur në fakt një gjë e tillë është krejtësisht e mundur.
 
Natyrisht, në rast se ai që punon natën kërkon të mbajë të njëtin ritëm ushqimor si personat që punojnë ditën, një gjë e tillë nuk mund të funksionojë.
 
Aktiviteti i punës së natës kërkon që të dilet plotësisht nga skemat e zakonshme të ushqimit, pra, nuk ka më mëngjes, drekë dhe darkë që hahen në orare fikse si në orën 7.00, 13.00, 20.00.
 
Kjo skemë duhet harruar dhe ai që punon natën duhet të mendojë një ritëm të ri ushqimi, një orar të ri ngrëniesh, i cili mund të ndryshojë krejtësisht nga oraret klasike.
 
Punonjësit e turnit të natës duhet të mendojnë për orarin e tre ngrënieve në ditë, si të marrin ushqimin në vendin e punës, natyrisht duke përfshirë në ngrëniet e tyre të përditshme të gjitha familjet e ushqimeve pavarësisht nga oraret.
 
Por në rast se ndryshimi i orareve dhe ritmit të ngrënies është i vështirë për t’u realizuar, është mirë që punonjësit e turnit të natës të konsultohen me dietetistin që do t’i ndihmojë për të rigjetur një ritëm normal ushqimor në varësi të orareve të punës.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1678 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind