Çfarë efektesh pozitive ka e qeshura në jetën tonë

Reference Number
RF433897
Title
Çfarë efektesh pozitive ka e qeshura në jetën tonë
Description
Përse thuhet se 10 minuta të qeshur në ditë janë jetike për organizmin?
Nëse keni për tendencë ta shihni jetën pozitivisht e të qeshni shpesh, gjendja juaj shpirtërore dhe shëndeti juaj do të ndikohen pozitivisht. Përse thuhet se 10 minuta të qeshur në ditë janë jetike për organizmin? 
E qeshura na zgjat jetën për shkak të ndikimit të saj pozitiv në shëndetin tonë.
Në fakt, e qeshura ndikon direkt në dy funksione themelore të organizmit: në sistemin nervor dhe në frymëmarrje. Duke i aktivizuar këto dy funksione, i gjithë organizmi ndikohet pozitivisht.
E qeshura bën të mundur:
•    Të ulet stresi
•    Të forcohen lidhjet shoqërore dhe ndjenja e përkatësisë
•    Të rritet vlerësimi për veten
•    Të ç’dramatizohen disa situata
•    Të veprohet pozitivisht në organe të ndryshme falë hormoneve që përhapen në trup. E qeshura përmirëson ritmin e zemrës, ul tensionin e gjakut, lehtëson tretjen, ul kolesterolin, përmirëson qarkullimin e gjakut, vë në lëvizje muskujt, vepron pozitivisht ndaj dhimbjeve dhe për gjumin, krijon një pamje të mirë...
Prandaj, është e rëndësishme të qeshni çdo ditë, madje edhe duke e detyruar veten për të qeshur, nëse nuk ju jepet rasti. Por jeta është e bukur, hidhni vështrimin përqark, qeshni dhe dëfrehuni!
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1799 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind