Çfarë duhet bërë në shtator me lulet e ballkonit.

Reference Number
RF139900
Title
Çfarë duhet bërë në shtator me lulet e ballkonit.
Description
Filloni të bëni pak pastrim duke hequr lulet e vyshkura, duke shkulur bimët e thara dhe duke shkurtuar kërcejtë tepër të gjatë
Kur ktheheni nga pushimet, duhet të vini pak rregull në bimët tuaja të vazove apo të dheut. Filloni të bëni pak pastrim duke hequr lulet e vyshkura, duke shkulur bimët e thara dhe duke shkurtuar kërcejtë tepër të gjatë. Ndihmoni bimët që vazhdojnë të lulëzojnë duke u hedhur pleh të lëngshëm me kusht që dheu të mos jetë tepër i thatë.
Në të kundërt, ujitini ato përpara se t’u hidhni pleh. Lulet bidens, surfinias, diejt vjetorë, sherebelët e kaltër dhe pervoskias janë në këtë periudhë në formën e tyre më të mirë.
Në rast se bimët tuaja nuk kanë mundur të rezistojnë gjatë mungesës suaj në periudhën e verës, nuk ju mbetet veçse t’i hiqni. Zbrazini vazot e mëdha dhe vini në to varietete të bukura lulesh vjeshtore. Në këtë periudhë do të gjeni shumë të tilla si ciklaminë, shqopa dhe barishtore ornamentale. Është momenti më i mirë edhe për të mbjellë halorët apo kaçube me gjethe të përhershme. Ato do të jenë dekoracioni bazë i një tarrace.
Filloni të vini në vazot tuaja zhardhokë bimësh që lulëzojnë në pranverë. Rekomandohen zhardhokë të vegjël si ata të krokus-it, lule-bores, iriseve shkurtabiqe, muskaris-it. Guxoni të mbillni tulipanët botanikë, me një pastërti të madhe apo narcisët e vegjël nëse janë aromatikë. Vini në fund të vazos një shtresë të mirë kullimi me zhavorr apo argjilë.
Kur fillojnë ngricat e para, me keqardhje e braktisim borzilokun tonë. Bëni, pra, një këputje të fundit të gjetheve të borzilokut të cilat do t’i vendosni në një kuti hermetike në akullin e frigoriferit. Një zgjidhje tjetër do të ishte duke e vendosur bimën në një serrë me mbulesë plastike. Gjithashtu, mund të konservohen më gjatë në strehëz vazot e majdanozit duke i ujitur në mënyrë të përmbajtur.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2906 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind