Kaperi /ang. Capers / lat. Capparis spinosa

Reference Number
RF797011
Title
Kaperi /ang. Capers / lat. Capparis spinosa
Description
Kaperi është gonxhja e një shkurreje zvarranike që nuk është e mundur të kultivohet por rritet vetë në natyrë, në vendet më të vështira, si p.sh. shkëmbinj apo rrenoja, ose të plasaritura muresh.
Përbën një nga asortimentet më të rëndësishme të kulinarisë mesdhetare. Ballkani është  i mbushur me bimë kaperi, e cila mblidhet me dorë dhe shumë herët në mëngjes. Nëse e lemë gonxhen të lulëzoje, atëhere ajo do të shndërrohet në trangull kaperi, të cilin mund ta përdorim për të bërë turshi. Kaperi i freskët nuk hahet, sepse është shumë  i hidhur, prandaj duhet bërë patjeter turshi, d.m.th duhet lenë në ujë me uthull dhe kripë. Konsiderohet i  nevojshëm në sallatat e fshatit dhe shoqëron në përgjithësi sallatat verore me domate dhe rukola, si dhe salcat e domates për makarona. Kaperi i prerë holle apo i shtypur në formë pureje, plotëson mjaft mirë shijen e mbushjeve me mish ose perime. Provojeni të prerë hollë nëpër salca peshku me majoneze, ose me vaj dhe uthull ose limon për sallata, peshk ose mish. Në Spanjë dhe në Portugali përdoret për të shoqëruar peshkun bakalaro, ndërsa në Austri bëjne liptao ( lloj djathi që përmban kaperi).
 
Shkon me sardele, mustardë, borzilok, mish, limon, uthull, hudhra, djathëra të bardhë dhe peshq. Mjaft të shijshem konsiderohen edhe kërcejte dhe gjethet e kaperit, të cilat mblidhen kur janë ende të njoma dhe bëhen turshi me të njëjtën mënyrë si gonxhet.
 
Në mjekësi përdoret rrenja e kaperit për vetite e saj diuretike dhe efekt në zgjerimin e enëve të gjakut. Mund të përdoret në kurimin e hemoroideve, dhe variceve. Në mjekësinë popullore caji i rrenjëve të kaperit njihej për kurimin e reumatizmit.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2654 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind