Tartë me fruta

Reference Number
RF130553
Title
Tartë me fruta
Description
Për brumin: 1 e verdhë veze, 1 lugë gjelle pana montata, 1 paketë vanilje, 1e1/4gotë uji miell, 2/3 gotë uji sheqer pluhur, 8 lugë gjelle gjalp i ftohtë i prerë në kubikë,pak kripë,
Për kremin e pastiçerisë: 2 gota uji të mëdha qumësht 3,5 % yndyrë,3 lugë gjelle sheqer,5 të verdha vezësh, 3 lugë gjelle miell 4 lugë gjelle gjalp,1/2 lugë çaji vanilje,
Frutat për shtresën e sipërme: 2 kivi, luleshtydhe, manaferra, 1 mollë, 2 pjeshka, 3 kajsi, 1 pako xhelatinë frutash.
Përgatija:
Për të përgatitur shtresën e poshtme pëziejmë të verdhat e vezëve, panën dhe vaniljen në një tas të vogël, e lemë mënjanë. Hedhim miellin, sheqerin dhe kripën në një tas dhe e përziejmë me përzierësin elektrik ngadalë, pastaj shtojmë copat e gjalpit dhe i përziejmë deri sa mielli të duket i kokrrizuar. Duke i përzier shtojmë përzierjen e vezëve dhe i përziejmë për 12 sek sa brumi të bashkohet.
Brumin e përgatitur në këtë mënyrë e mbështjellim me qese trasparente dhe e vemë në frigorifer të paktën 1 orë.
Heqim brumin nga frigoriferi dhe e hapim në një formë 24 cm, të cilën e kemi lyer me gjalp dhe spërkatur me miell. I kthejmë anët duke pasur parasysh që të jenë të njëtrajtshme. E fusim përsëri në frigorifer për 30 min.
Ndezim furrën në 180, vendosim grilën në mes dhe mbi të vendosim formën me brumin, e pjekim deri sa të marrë ngjyrë të artë. E nxjerrim jashtë dhe e lemë të ftohet plotësisht.
Ndërkohë përgatisim kremin e pastiçerisë; ngrohim qumështin me sheqerin dhe e përziejmë deri sa të shkrihet sheqeri. Në një tas të vogël përziejmë të verdhat e vezëve me miellin për rreth 30 sek. Sapo qumështi të ketë filluar të marrë valë i shtojmë përzierjen e vezëve me ngadalë gjithnjë duke e përzier në zjarr mesatar. E përziejmë derisa në sipërfaqe të krijohen bulëza të vogla dhe masa të jetë trashur. Fikim sobën dhe i hedhim gjalpin dhe vaniljen duke e përzier mirë. Menjëherë e hedhim kremin në një tas dhe i vemë direkt një shtresë qeseje që ta ndalojmë të krijojë cipë. E vendosim në frigorifer deri sa të ftohet.
Frutat i presim në forma sipas dëshirës, i vendosim në një tas dhe i spërkasim me sheqer kaf dhe lëng limoni.
Mbi shtresën e brumit hapim me ndihmën e një spatule kremin e pastiçerisë, pastaj mbi të shtrojmë frutat sipas dëshirës dhe në fund i mbulojmë me shtresën e xhelatinës të përgatitur më parë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1671 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind