Psikologjia e flokëve të gjatë

Αριθμός αναφοράς
RF152822
Τίτλος
Psikologjia e flokëve të gjatë
Περιγραφή
Të drejta, kaçurrela, apo me onde... për 1 grua ndër 2 kujdesi për flokët ka të njëjtën rëndësi me atë të formës fizike.
E konfirmon një studim mbi 521 gra të moshës nga 15 deri 55 vjeç. Dhe kur flokët janë të gjatë, gjithmonë sipas studimit, përkushtueshmëria kundrejt flokëve rritet aq shumë sa shndërrohet në një armë joshje, ose akoma më tepër, një mani. E atëherë, pse pëlqehen kaq shumë flokët e gjatë?
Origjina e një këmbëngulje të tillë është e lashtë sa historia e botës, prandaj i ka rrënjët në Dhiatën e Vjetër, me figurën biblike të Evës, gruaja e parë me flokë të gjata, ikona e të cilës përfaqëson në mënyrë simbolike feminilitetin. Dhe pra, konceptet e lidhura me të: joshjen, bukurinë, konsistencën me feminilitetin e saj.
Për suksesin e flokëve të gjatë, shpjegimet qëndrojnë midis antropologut dhe shkencëtarit: flokët e gjatë tregojnë praninë e estrogenëve femërore kundër testosteronit mashkullor. I shtojmë kësaj përrallat që kanë për protagonistë heroinat e zanat, dhe në fund kukullat Barbie, që sipas disa teorive psikologjike kanë influencuar modelin e bukurisë në vajzat e vogla. 
Të ëndërrosh në gjumë flokë të gjatë
I ndodh të gjithave, edhe atyre qe preferojnë t’i mbajnë flokët e shkurtra. Sipas psikoanalistëve, të ëndërrosh flokë të gjatë do të thotë të ëndërrosh feminilitetin, i nënkuptuar si dëshirë e një joshjeje të shëndoshë nga ana e gruas, të jesh koherente me imazhin e rolit të vet psikologjik e shoqëror.
Përrallat, imazhet e modës dhe ikonat  e bukurisë, sugjerojnë idenë e gruas gjithmonë me flokë të gjatë, edhe pse sot, ashtu sikurse edhe në të kaluarën, disa meshkuj përpiqen ta imitojnë këtë karakteristikë femërorë, duke i rritur flokët, si shenjë pushteti. Mendoni Sansonin, forca e të cilit qëndronte tek gjatësia e flokëve të tij që nuk i preu kurrë. 
Të mos presësh kurrë flokët
Për shumë gra, nuk bëhet fjalë që të shkurtojnë flokët as për pak centimetra. Në gjuhën psikologjike, të presësh flokët për shumë gra do të thotë të humbësh në bukuri dhe një pjesë të vetes, e barazvlefshme me të dalësh e zhveshur . Në fakt flokët e gjatë janë një shenjë dalluese aspak indiferente: t’i presësh për një grua do të thotë për shembull të vesh në dukje disa defekte të fytyrës, edhe pse në realitet nuk ekzistojnë defekte të tilla. Është vetëm një perceptim ndoshta i gabuar i vetes.
Megjithë himnin e lumtur të flokëve të gjatë, ekzistojnë  gjithmonë admirueset e flokëve të shkurtër. Bëhet fjalë për një zgjedhje ndryshimi që përputhet me diçka që ka të bëjë më ekzistencën, por që mund edhe të mbulohet me tendencën e momentit apo të adaptimit të prerjes me formën e fytyrës. Kjo zgjedhje bëhet për t’u dukur më të vërteta, më të vendosura, më të sinqerta.
Natyrisht, janë të gjitha hipoteza dhe asgjë në psikologji përputhet me të vërtetën e sigurt, por le të pranojmë që të  zbulosh arsyet e pasionit për flokët e gjatë, dhe të rezistencës për t’i prerë, ka një motiv të cilin mendja nuk e kupton, përtej modës e tendencave.
 • 2141 Εμφάνιση
Το Όνομα του Φίλου σου *
Το Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείου του Φίλου σου *
Το Όνομά σου
Το Ηλεκτρονικό σου Ταχυδρομείο
Μήνυμα
Είστε ένας άνθρωπος? *
Κλικάρετε στην εικόνα για να ανανεωθεί το Σχήμα. Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα
Δεν υπάρχουν σχόλια που προστέθηκαν
Προσθήκη Σχολίου
συγγραφέας *
Tίτλος *
Eκτίμηση
Μήνυμα *
Είστε ένας άνθρωπος? *
Κλικάρετε στην εικόνα για να ανανεωθεί το Σχήμα. Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Φόρτωση...
Are you sure you want to cancel your report?

Ανακοίνωση προς συγκρίνετε

  Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις για να συγκρίνετε
  Είσοδος
  Όνομα χρήστη
  Κωδικός πρόσβασης
  Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης; Υπενθύμιση