Disa nga plazhet më të mira në Greqi 2012

Nr. Referencës
RF137305
Titulli i njoftimit
Disa nga plazhet më të mira në Greqi 2012
Përshkrim
Greqia ka më shumë se 15.000 km (9320 milje) të bregdetit, plazhet, 200,000 6,000 ishuj dhe islets. Vija bregdetare e Greqisë është larg nga bregdeti i gjatë në detin Mesdhe, dhe gjatë dhjetë në botë.Pika më e thellë në Detin Mesdhe është quajtur "Deep Calypso", ajo është e vendosur në Detin Jon në Greqi, dhe është 5267 metra të thellë (17.280 feet).Cilësia e ujërave të larjes në Greqi po monitorohet sistematikisht që nga viti 1988 (sipas Direktivës 76/160/EEC), dhe që atëherë Greqia ka marrë raporte të shkëlqyera mbi ujë faqet ajo e larjes, me më shumë se 95% e tyre përmbushjen udhëzues më të rrepta vlerat (me cilësi të shkëlqyer).
 
Rreth 80% e Greqisë përbëhet nga male apo kodra, duke e bërë Greqinë një nga vendet më malore të Evropës. Mount Olympus është pika më e lartë e Greqisë dhe të katërt më të lartë në rëndësi relative topografike në Evropë, në rritje për 2.919 metra (9576 feet) mbi nivelin e detit. Pothuajse një e katërta e sipërfaqes së Greqisë (25.5% ose 3.359.000 hektarë) është e mbuluar me pyje, kryesisht e natyrshme dhe me vlerë të lartë ekologjike. Një tjetër 23.9% (3.154.000 ha) është e mbuluar me pyje ose toka pyjore.
 
Klima e Greqisë është e ndarë në tri klasa: mesdhetare, alpine dhe të butë. Verë grekë janë zakonisht nxehtë dhe e thatë, dhe dimrat mund të jenë të qetë ftohtë dhe i lagësht.Pjesa e sipërme e vendit mund të jenë shumë të ftohtë gjatë dimrit dhe dëbora nuk është e pazakontë. Megjithatë, për në jug dhe ishujt, dimrat janë të buta. Gjatë dimrit shumë i Greqisë mund të ketë dëborë, borë dhe shumë mund të pritet në male të larta. Greqia gëzon një mesatare prej 300 ditë me diell në vit.
  • Vlerësimi i tanishëm: 4.7
  • Votimi total: 3
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2606 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj