Përse hamë edhe kur nuk kemi uri?

Nr. Referencës
RF166669
Titulli i njoftimit
Përse hamë edhe kur nuk kemi uri?
Përshkrim
Le të përpiqemi të kuptojmë diçka më shumë.
“ Ambroxho, nuk është tamam uri e imja, dua diçka të mirë”. Shumë prej jush e kujtojnë zonjën e famshme të një marke po aq të famshme çokollatash, e tunduar më shumë nga nepsi se sa nga uria. Por jo të gjithë e dini që në bazë të mekanizmit të përjetësuar në atë publicitet është një motiv shkencor: mënyra me të cilën organizmi ynë reagon ndaj ushqimeve që hapin oreksin, pavarësisht nga stimuli i urisë, ka ndryshuar nga momenti kur i është dhënë mundësia e shijimit të një ushqimi, edhe vetëm për kënaqësinë e të bërit dhe jo vetëm për t’u ushqyer.
Këtë evolucion të veçantë e ka studiuar një kërkues i Departamentit të psikiatrisë së Universitetit të Napolit, sipas të cilit : të kuptosh mekanizmat me të cilët organizmi i përgjigjet kësaj situate kaq të deformuar, është themelore për të përballuar epideminë e obezitetit të botës së zhvilluar. Rezultatet e arritura janë paraprake dhe duhen thelluar, por sugjerojnë drejtimin e duhur për të kuptuar për shembull, çfarë mbështet “nevojën për të shijuar një akullore më pana edhe pas mbarimit të një vakti shumë të pasur”.
Pra, nuk bëhet fjalë thjesht për mekanizmin e njohur tashmë, të ngrënies për neps dhe të mos mbajtjes së dietës: vihen në lëvizje dinamika shumë më të thella, të cilat krijojnë ndryshimin edhe nga ana biologjike. Gjatë eksperimentit është zbuluar që, në përmasa të barabarta, vakti me shije dhe ai pa shije krijojnë një ndryshim shumë të dukshëm përsa i përket aktivizimit të disa hormoneve dhe përcaktimit të disa substancave në gjak. Kështu krijohet një uri që paradoksalisht nuk vjen nga mungesa e ushqimit, por nga ajo që ofron ky ushqim.
Nëse nga njëra anë ky është një konfirmim i thjeshtë i faktit që ne jemi të programuar për të grumbulluar kalori dhe dhjamë, në mënyrë që t’i mbijetojmë urisë, nga ana tjetër, është një bazë shumë e mirë për të studjuar më thellë mekanizmat themelorë të obezitetit.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1750 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj