Mjalti, miku i përjetshëm i lëkurës dhe shëndetit

Nr. Referencës
RF796819
Titulli i njoftimit
Mjalti, miku i përjetshëm i lëkurës dhe shëndetit
Përshkrim
Falë karakteristikave të tij ushqimore dhe estetike, mjalti nuk rresht së surprizuari
Egjiptianët e lashtë e përdornin çdo ditë për ëmbëlsimin e ushqimeve. Grekët, nga ana e tyre, e përdornin për karakteristikat energjizante.
Gjatë lojërave olimpike, atletët e hollonin në ujë për të rimarrë shpejt forcat. Hipokrati, mjeku i famshëm i antikitetit, thoshte se mjalti ndihmon për rritjen e jetëgjatësisë.
Sot mjalti vlerësohet edhe për efektet e tij të dobishme për lëkurën.
Nga çfarë ushqimesh përbëhet mjalti?
Mjalti përbëhet nga rreth 20% ujë, 70% sheqer dhe 10% kripëra minerale dhe antioksidantë. Ai përmban edhe vitamina A, B dhe C.
Mjalti zbukuron lëkurën
Efektet pozitive të mjaltit për lëkurën tanimë janë të njohura. Së pari, ai hidraton lëkurën dhe fibrat kapilare. Mjalti gjithashtu qetëson lëkurët e ndjeshme falë veprimit të tij anti-oksidues si dhe pastron lëkurën dhe rigjeneron qelizat sipërfaqësore. Në një periudhë afatgjatë, mjalti parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.
Mjalti për një jetë më të shëndetshme
Mjalti ka gjithashtu veprime shumë të rëndësishme për organizmin tonë. Që prej shumë kohësh, ai njihet si një produkt antiseptik natyral, ka aftësi për mbylljen e plagëve sipërfaqësore.
Mjalti gjithashtu parandalon inflamacionin e zorrëve dhe stomakut. Për më tepër, bën të mundur të parandalohen sëmundjet kardiovaskulare dhe pulmonare. Dhe në fund, mjalti bën të mundur të luftohet kundër nervozizmit dhe lehtëson gjumin.
Megjithatë kujdes: mjalti është shumë kalorik (300 kalori për 100 gr mjaltë të konsumuar). Për më tepër, mjalti është krijon probleme për dhëmbët, prandaj lajini mirë dhëmbët pasi të keni ngrënë mjaltë.
Këshilla për bukurinë
Kujdesi për fytyrën
Për pastrimin e butë të lëkurës së fytyrës: përzieni një lugë gjelle mjaltë të lëngshëm me një lugë gjelle pluhur bajameje. Lyeni fytyrën duke e masazhuar dhe shpëlajeni.
Për të zbukuruar lëkurën: lyeni fytyrën me pak mjaltë të përzjerë me disa pika limoni. Mbajeni maskën 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët. 
Për të ushqyer lëkurën: përzieni dy lugë kafeje me krem të freskët të trashë, ½ avokado të kaluar në mikser, ½ karotë të kaluar në mikser dhe 3 lugë kafeje mjaltë. Përziejini të gjithë përbërësit dhe lyeni me këtë maskë fytyrën dhe qafën. Lëreni të veprojë për 10 deri në 15 minuta pastaj shpëlajeni.
Për të ngushtuar poret e lëkurës: merrni kos natyral dhe përziejeni me një lugë gjelle mjaltë të lëngët. Lëreni të veprojë 20 minuta.
Kujdesi për trupin:
Banjo forcuese dhe hidratuese: hidhni në ujin e ngrohur mirë 10 lugë gjelle mjaltë të lëngshëm dhe 10 pika vaji esencial me dru trëndafili.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1831 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj