Hidratimi gjatë ditës

Nr. Referencës
RF213977
Titulli i njoftimit
Hidratimi gjatë ditës
Përshkrim
Hidratimi i trupit është një domosdoshmëri jetike për njeriun. Pa ujë nuk mund të jetohet për një kohë të gjatë.
Rreth 65% e trupit të njeriut përbëhet nga uji dhe çdo ditë zëvendësohet një pjesë e kësaj sasie.
Gjatë ditës një pjesë e ujit largohet nga trupi i njeriut nëpërmjet djersitjes, urinës, pështymës apo frymës, kështu që është e rëndësishme që të zëvendësohet të paktën një sasi ditore uji prej 2 litra e gjysmëm gjë që ndihom në mirëfunksionimin e veshkave dhe eliminimin e të gjitha toksinave që ndodhen në trup.
Si merren 2 litra e gjysmë ujë në ditë?
Nëpërmjet ushqimit, kryesisht frutave dhe perimeve, 95% e të cilave përbëhen nga uji,  mund të sigurohet rreth 1 litër ujë në ditë.
Pjesa tjetër sigurohet nëpërmjet ujit, gjë që mund të realizohet nëpërmjet çfardo lloj burimi, si për shembull ujit, çajit apo qumështit që pihet në mëngjes, supës së ftohtë apo të ngrohtë, pijeve të ndryshme apo lëngut të frutave.
Konsumi i ujit të mjaftueshëm për të siguruar hidratimin e duhur bëhet gjatë gjithë ditës me mënyra të ndryshme dhe jo vetëm nëpërmjet ujit.
Në rast se ndjeni etje do të thotë se jeni të dezidratuar dhe se trupi ka vënë në funksionim sistemin e alarmit.
Lëngjet duhen marrë në mënyrë të rregullt gjatë gjithë ditës, sidomos kur bën nxehtë, duke përdorur kryesisht lëngje pa sheqer
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1782 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj