Frutat dhe perimet në periudhën e verës

Nr. Referencës
RF121409
Titulli i njoftimit
Frutat dhe perimet në periudhën e verës
Përshkrim
Gjatë gjithë vitit frutat dhe perimet ndryshojnë në bazë të specieve, ngjyrave apo formave të tyre, gjë që përfaqëson vlerat e tyre të ndryshme ushqimore.
Gjatë periudhës së verës ka shumë fruta dhe perime me përmbajtje të pasur me ujë si bostani dhe pjepri, të cilët i përkasin pikërisht kësaj stine.
Të tjera fruta të periudhës së verës janë të pasura me provitamina A, të cilat janë të ashtuquajturit paraardhësit e betakarotinës, e cila lehtëson nxirjen e lëkurës sonë.
Frutat dhe perimet që na furnizojnë me provitaminë A janë kajsia, pjeshka dhe domatja. Këto fruta dhe perime mbrojnë lëkurën nga rrezet e diellit.
Gjatë periudhës verore njeriu ka nevojë të hidratohet dhe për fat të mirë natyra na ofron fruta dhe perime, përfshirë edhe kungulli, shumë të pasura me ujë, gjë që bën të mundur që të konsumojmë sa më shumë ujë gjatë ngrënies.
Frutat e stinës janë edhe mjedrat dhe luleshtrydhet të cilat janë të pasura me antioksidantë, të cilët mbrojnë lëkurën tonë ndaj plakjes së qelizave. Plakja e qelizave përshpejtohet gjatë stinës së verës pëtr shkak të rrezeve ultravioletë.
Pra, frutat dhe perimet e stinës plotësojnë nevojat e trupit në funksion të stinës dhe të diellit, sigurojnë vitaminat dhe mineralet e nevojshme, sigurojnë gjithçka që i nevojitet trupit të njeriut.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2345 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj