Çfarë dini për mineralet dhe rëndësinë e tyre?

Nr. Referencës
RF558764
Titulli i njoftimit
Çfarë dini për mineralet dhe rëndësinë e tyre?
Përshkrim

Mineralet janë shumë të rëndësishme për shëndetin e njeriut, kurse këto arrihen në trupin tonë, me anë të ushqimit të përditësuar. Lexoni se ku, në cilat ushqime mund ti gjeni mineralet, poashtu si t’i dallojmë, kur trupit tonë i mungojnë mineralet, dhe si kontribuojnë ato në shëndetin tonë!

Bakri
Bakri ndihmon gjatë absorbimit të hekurit, merrë pjesë në ngjyrosjen e flokëve dhe lekurës, në formimin e kockave, indeve lidhëse dhe hemoglobinës. Nëse kemi munges të tij do të thotë se mund të shfaqet anemia, humbja e flokëve, dobësimi i përgjithëshëm i trupit. Burimet natyrore për bakër: mëlçia, drithëra të pa qëruara, bishtajore, gjethet e perimeve, misër, lakër jeshile, lakër, patate, rrush pa fara (ribizlla).

Zinku
Është i nevojshëm për zhvillimin e organeve riprodhuese dhe funksionimin normal të prostatës, është pjesë integrale e insulinës. Merr pjesë në metabolizmin e karbohidrateve, inkurajon shërimin e shpejtë të plagëve dhe djegiet. Nëse kemi mungesë të tij, do të thotë prapambetja në pjekuri seksuale, shterpësinë, lodhje, humbje e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes. Burimet natyrore për zink: drithërat e paqëruara, maja e elbit që e bën birrën, sallata e gjelbër, vezët, peshku, mëlçitë, spinaqi, kërpudhat, farat e kungullit, mollët, dardhët, lakërat jeshile, karrotat, asparagusi.
Fluori
Në formën e saj natyrore, Fluori është thelbësor për krijimin e eshtrave dhe të dhëmbëve. Nëse kemi mungesë të tij, do të thotë që i kemi dhëmbët e këqij, dhëmbët e plasaritur, kockat e brishtë dhe deformime të kockave. Burimet natyrore për flour janë: currants, qershia, spinaq dhe karrota.

Fosfori
Është i nevojshëm për krijimin e thonjëve dhe dhëmbve, është i nevojshëm për aktivitetet normale jetësore dhe poashtu është i rëndësishëm për metabolizmin e qelizave të mëlçisë dhe lëkurës. Nëse kemi mungesë të tij do të thotë se do të kemi shenja si humbja e oreksit, vonesat në zhvillimin fizik, mungesë të mineraleve në eshtra. Burimet natyrore: të gjitha ushqimet e pasura me proteina (mish pule, vezë, peshk, guaska, drithëra të paqëruara), fasule, speca, spinaq, karrota, lakër, këpurdha, lulelakër, asparagus.

Jodi
Është thelbësor për funksionimin normal të gjëndrës tiroide, e më këtë edhe të gjithë metabolizmin, si dhe redukton tensionin nervor. Shenjat që kemi mungesë janë rritja e gjëndrës tiroide, trashje, anemi, rrahjet e zemrës, nervozizëm. Burimet natyrore: peshk, alga deti, kripa e jodizuar, vaj i mëlçisë së peshkut, spinaqi, vezë, panxhar, tranguj, këpurdha, qepë, sallatë e gjelbër, radishes, asparagus, lakër, karrota, domate, patate, portokaj, luleshtrydhe.

Kalciumi
Është i rëndësishëm, sidomos gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, përdoret për formimin e kockave, është i dobishëm për parandalimin e inflamacionit dhe hemorragjisë. Merr pjesë në mirëmbajtjen e bilancit të kalcium-fosforit në trup. Nëse kemi mungesë të kalciumit në trup do të thotë që do të lajmërohen shenjat si rrahja e zemrës, pagjumësia, spazma e muskujve, ankth, gjakderdhje e mishit të dhëmbëve. Burimet Natyrore janë: qumështi, perimet të cilave i’u hahen gjethet, lakër jeshile, lulelakër, karrota, elder, patëllxhan, kohlrabi, bizele, asparagus, karçof, mustardë, arra, bajame, tërshërë, havjar, kërmijë, guaca, agrume.

Kaliumi
Stimulon sekretimin e hormoneve dhe pastron gjakun nga veshkat, merr pjesë në bartjen e informatave përmes sistemit nervor. Është e rëndësishme për funksionimin e muskujve normal, rregullon sekretimin e lëngjeve nga trupi, ndihmon në ruajtjen e butësisë së indeve. Rrit proceset e oksidimit, sintezën e proteinave dhe glukozës dhe kështu ndikon në rezistencë të organizmit. Nëse kemi mungesë, shenjat për të janë çrregullimet nervore, dobësi, pagjumësi, kapsllëku, problemet e muskujve. Burimet natyrore: uthulla e mollës, alga deti, kungulli, speca, selino, spinaq, patate, lakër, domate, sojë, lulelakër, gështenja, majdanoz, lakër jeshile, perimet me gjethe, ananas, dardha, rrush, banane, drithëra të paqëruara.

Kobalti
Ndihmon në krijimin e hemoglobinës dhe ndihmon në ndarjen e vitaminës B12. Nëse keni mungesë të tij do të thotë që do të keni shenjat si gjakderdhje, dobësi e përgjithshme, nervozizëm.
Burimet natyrore janë: molla, domate, lakër, gjethe panxhar, patate, qepë, rrepa.

Magneziumi
Ndihmon në përdorimin e vitaminës B dhe vitaminës C në trup, si, kalcium, fosfor dhe kalium. Është e nevojshme për formimin e kockave, dhe është i njohur si një mjet qetësues natyral. Nëse kemi mungesë të tij do të thotë që lajmërohen shenjat si nervozizëm, depresion, dridhje, spazma e muskujve, futja e parregullt e proteinave në shumimin e materieve, dëmet dhe parregullsitë e proteinave në veshka. Burimet natyrore: embrion gruri, drithëra të paqëruara, peshk, bajame, qumësht, djath, havjar, kërmijë, panxhar, perime me gjethe, sojë, limon.

Mangani
Bënë pjesë në metabolizmin e yndyrës dhe proteinave, me krijimin e hormoneve seksuale dhe në rritjen e tyre. Nëse kemi munges të tij, do të thotë që kemi shenja si marramendje, dëgjim, ngecja në zhvillimin fizik, shterpësinë, dobësi të muskujve. Burimet natyrore: drithërat të paqëruara (sidomos krunde), vezë, fasule, bananet, perimet me gjethe, mëlçi, arra, portokaj, ananas, kajsi, embrion gruri, karçof, tranguj.

Natriumi
Ndihmon më mbajtjen e niveleve normale të lëngjeve në trup, është i domosdoshëm për të krijuar acid klorhidrik, mban mineralet në gjak duke i lejuar ato të lëvizin përreth trupit normalisht, rregullon vlerën e pH të lëngjeve në trup. Shenjat nëse kjo mungon, përfshijnë humbjen e oreksit, gazërat e stomakut, lodhje të muskujve. Burimet natyrore janë: kripë, qumësht, ushqime të papërpunuara, peshk, karrota, sallatë e gjelbër, mish, alga deti, patate, lakër, selino, domate, qershi, pjeshkë.

Squfuri
Ky është një mineral i bukurisë: stimulon sintezën e kolagjenit, krijimin dhe mirëmbajtjen e indeve, ndihmon mëlçinë. Nëse kemi mungesë të tij, do të lajmërohen shenjat si thonjtë dhe flokët e brishtë. Burimet natyrore: domate, panxhar, qepë, selino, fasule, zarzavate, arra, vezë, drithëra, lakër, panxhar, lulelakër, lakër jeshile, lakërishtë, marule, karçof, asparagus, rribizëll.

Hekuri
Është esenciale për prodhimin e hemoglobinës, rrit rezistencën ndaj stresit dhe sëmundjeve organike. Nëse keni mungesë të hekurit do të thotë që ju lajmërohen shenjat si anemia, kapsëllëku, imuniteti i ulur ndaj sëmundjeve. Burimet natyrore janë: mëlçia, vezë, drithëra të paqëruara, spinaq, majdanoz, bizele, karrota, soje, mjedër.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2167 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj