10 ushqimet të cilat e përshpejtojnë metabolizmin

Nr. Referencës
RF109987
Titulli i njoftimit
10 ushqimet të cilat e përshpejtojnë metabolizmin
Përshkrim

Le të bëhen sa më shpejtë pjesë e ushqimit tuaj të përditshme, në mënyrë që të jeni të shëndetshme dhe të keni një trup të hollë dhe të formuar…

Metabolizmi i shpejtë, është hapi i parë drejt shëndetit të mirë, thotë Lisa Lin, një dietiste specialiste. Programi dietik i saj është i bazuar në ushqimet energjetike që përshpejtojnë proceset metabolike dhe ju do të jeni gjithsesi të shëndetshëm.

Shih rekomandimin e mjekës Lin, një listë të përgjithshme të ushqimeve, tretës më të mirë të kalorive që përshpejtonë metabolizmin tuaj:

1. Molla e gjelbër

Molla e gjelbër është ushqimi i parë dhe thelbësor që siguron funksionimin e duhur të metabolizmit tonë. Pra, vetëm përpara, hani molla për çdo ditë. Vëzhgoni metabolizmin tuaj si një makinë – ju do të ‘ndizni’ atë që të filloj të punoj. Çdo ditë duhet të hani së paku një mollë, dhe koha më e mirë është rreth orës 15:00 – kjo është koha kur trupat tonë janë gradualisht të ngadalshëm për të vepruar. Mos e harroni thënien: Një mollë në ditë, dhe mjeku juaj nuk është i nevojshëm.

2. Shake nga proteinat

Kjo është një pije që më së miri e mban punën e mirë të metabolizmit. Asgjë nuk është më e mirë se një shake nga proteinat sepse ai përmban amino acide të nevojshme për djegien e kalorive.

3. Peshku i bardhë

Sa më i lehtë, sa më i bardhë peshku aq më mirë për metabolizmin tonë. Peshku që është aq i bardhë dhe i butë që thjesht të shembët nën pirun është më i mirë. Për shkak të kësaj karakteristike, ai siguron tretje të mirë.

4. Mish Pule

Mishi i pulës është një zëvendësues i mirë i peshkut. Nuk përmban aq shumë proteina si peshku, por ende është një zgjedhje e mirë, kur dëshironi të përshpejtoni metabolizmin tuaj.

5. Perime të gjelbërta

Lakëra jeshile, sallata jeshile dhe spinaqi janë djegësit më të fortë të yndyrës, dhe lirisht mund të themi që janë edhe më të mirë se sa brokoli.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1549 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj