Përpara TV-së. Si të shohim në mënyrë korrekte tv

Nr. Referencës
RF669767
Titulli i njoftimit
Përpara TV-së. Si të shohim në mënyrë korrekte tv
Përshkrim
Ja, pra disa këshilla se si të shohim në mënyrë korrekte televizorin....
Mbrëmje të kaluara në shtëpi duke parë TV? Të jesh sa më rehat që të jetë e mundur kur sheh një film, nuk është e rëndësishme vetëm për mirëqenien psikologjike, por edhe për atë fizike. Ja, pra disa këshilla se si të shohim në mënyrë korrekte televizorin.
Ndriçimi
Një ndriçim i mirë, jo vetëm do ta bënte dhomën tuaj më të ngrohtë e më të rehatshme, por do t’ju lejonte edhe të shihnit ekranin në mënyrë të përsosur.
Kur të vendosni ku ta vini aparatin tuaj televiziv, duhet të jeni të kujdesshëm që të kuptoni nga vjen drita. Në fakt, shpesh mund të ndeshemi me një refleks të pakëndshëm në ekran, që në mënyrë të paevitueshme lodh shikimin tuaj; është e nevojshme, pra ekrani të mos ndriçohet drejtpërdrejt, duke u përpjekur që drita të vijë nga mbrapa dhe në diagonal me të.
Divani dhe karriget, apo kolltukët?
Të shohësh televizor do të thotë të relaksohesh, duke harruar lodhjen e ditës së sapo kaluar; për këtë arsye, është e domosdoshme të zgjidhni divan apo kolltukë të rehatshëm dhe që të jenë vendosur në mënyrë korrekte përpara televizorit. Në qoftë se divani juaj është në një kënd, edhe ekrani duhet të jetë vendosur gjatë diagonales së divanit.
Distanca me ekranin
Përveç sa thamë më sipër, është shumë e rëndësishme lartësia e televizorit, me qëllim që çdo anëtar i familjes të mundet të shohë drejtpërdrejt në qendër të aparatit dhe pak poshtë, në mënyrë që të mos lodhë shikimin, duke evituar kështu që shikimi i televizorit të kthehet në një eksperiencë stresuese. Gjithashtu, siç na kanë mësuar gjithnjë prindërit që kur ishim fëmijë, kurrë mos shihni televizor nga afër. Rregulli i përgjithshëm thotë se distanca më e shkurtër duhet të jetë e barabartë me trefishin e lartësisë se ekranit.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2077 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj