Për çfarë shërben vlerësimi i vetes?

Nr. Referencës
RF172715
Titulli i njoftimit
Për çfarë shërben vlerësimi i vetes?
Përshkrim
Vlerësimi i vetes është mënyra sesi njeriu e trajton dhe e sheh veteveten. Ai funksionon në të gjitha fushat e jetës profesionale dhe personale.
Ai luan sidomos një rol themelor për riekuilibrimin e gjëndjes shpirtërore pas një goditjeje apo vështirësie. Vlerësimi i vetes shfaqet kur njeriu është në një gjëndje dështimi apo përballë një vështirësie. Ai nuk mbron në asnjë rast problematik, por thjesht bën të mundur që ta përballosh atë sa më mirë.
Për shëmbull, në rastin e studentët që kanë mbetur në një provim, ata që kanë një vlerësim të mirë për veten do të zhgënjehen dhe stresohen, por brënda disa javëve do të kthehen sërish në jetën sociale, ndërsa të tjerët do të vazhdojnë të jenë të dëshpëruar.
Vlerësimi i vetes është i lidhur me lumturinë, sepse ai e lehtëson atë. Ai bën të mundur ta trajtosh me më shumë respekt e të mos e keqtrajtosh veten në rast dështimi. Pra, vlerësimi i vetes luan një rol mbrojtës dhe mund të shërbejë për të rritur ndjenjën e lumturisë.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2021 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj