Leximet dhe lojërat gjatë fëmijërisë ndikojnë !

Nr. Referencës
RF951960
Titulli i njoftimit
Leximet dhe lojërat gjatë fëmijërisë ndikojnë !
Përshkrim
Nga një studim i kryer gjatë 20 vjetëve rezulton se mjedisi intelektual, në të cilin rritet një fëmijë, me libra dhe lodra edukative, ndikon në zhvillimin e qëndrueshëm të korteksit të tij cerebral.
Në studimin e disa studiuesve të Universitetit të Pensilvanisë tregohet se fëmijët, që kanë lodra edukative dhe libra në moshën 4 vjeç, kishin një korteks cerebral më të imët.
Studiuesit ndoqën që nga lindja deri në fund të periudhës së adoleshencës 64 fëmijë, të cilët jetonin në mjedise shoqërore jo të favorshme. Kur fëmijët mbushën 4 dhe 8 vjeç, studiuesit u shkuan në shtëpi për të vlerësuar mjedisin ku rriteshin: librat, lodrat edukative, por edhe ngrohtësinë dhe dashurinë që tregonin prindërit ndaj tyre.
Dhjetë vjet pas vizitës së dytë të studiuesve, adoleshentët iu nënshtruan skanerit të trurit, nga i cili studiuesit zbuluan se sa më shumë kishte lexuar dhe luajtur fëmija, aq më i hollë ishte korteksi i tij. 
Në moshën 8 vjeç, lidhja midis mjedisit dhe zhvillimit cerebral ishte shumë më pak e dukshme. Faktorë të tjerë, si për shembull inteligjenca e nënës apo dashuria e saj për fëmijën nuk kanë pasur asnjë efekt në trashësinë e korteksit. 
Ky studim tregon për ndryshimin e strukturës së trurit tonë në varësi të ambientit, por thjesht duke dhënë lidhjen midis dy ngjarjeve. Vetëm nga studimet më të thelluara do të mund të vërtetojnë lidhjen shkak pasojë.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1751 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj