Bebes nuk i bën keq , nëse lihet pak te qaje

Nr. Referencës
RF276707
Titulli i njoftimit
Bebes nuk i bën keq , nëse lihet pak te qaje
Përshkrim
A duhet lënë bebja të qajë pak gjatë natës?
Në bazë të një studimi të bërë kohët e fundit, rezulton se në të dy rastet, pra, në rastin e bebeve që qajnë dhe bebeve që nuk qajnë, fëmijët janë të shëndetshëm...
Kur bebja zgjohet gjatë natës dhe fillon të qajë, çfarë duhet bërë? Duhet të nxitoni për ta qetësuar apo ta lini pak për t’u shprehur përpara se të shkoni për ta qetësuar? Pediatrët nuk kanë të njëjtin mendim në këtë pikë.
Disa mendojnë se lënia e fëmijës për të qarë ndikon në dobësimin e lidhjes së tij me nënën dhe rënien e vlerësimit për veten. Nga një studim tjetër, rezulton se stresi i periudhës së parë të jetës mund të ketë rrjedhoja serioze në zhvillimin neurologjik të bebes e t’i shkaktojë trauma të vazhdueshme.
Disa të tjerë, përkundrazi, mendojnë se lënia e bebes për të qarë ndikon pozitivisht në formimin e fëmijës (natyrisht në rast se nuk lihet për një kohë të gjatë); gjithashtu, ata mendojnë se fëmija nuk vuan nga një gjë e tillë dhe, për më tepër, ankthi i nënës vjen duke u pakësuar. 
Për t’i dhënë përgjigje këtij debati, një grup shkencëtarësh të Royal Children Hospital të Victoria-s, Australi, studiuan gjatë pesë vjetëve fëmijë të ndryshëm për të parë nëse fëmijët që liheshin për të qarë ishin më pak të shëndetshëm se fëmijët e tjerë. Nga ky testim, rezultoi se fëmijët që liheshin për të qarë gëzonin shëndet të plotë.
Fëmijët ishin nga mosha 7-muajsh deri në moshën 6-vjeçare. Konkluzioni ishte i qartë: fëmijët nuk kishin asnjë ndryshim me homologët e tyre. asnjë problem sjelljeje, emocionesh, fjetjeje apo marrëdhëniesh sociale. Asnjë problem në lidhjen e tyre me prindërit apo me njerëz të tjerë, asnjë problem tjetër depresioni apo ankthi.
Shkencëtarët shkuan edhe më larg se kaq. Ata matën sasinë e kortizolit, hormonit të stresit. Edhe në këtë rast, fëmijët që liheshin për të qarë nuk kishin asnjë ndryshim nga fëmijët e tjerë.
Metodat klasike të rekomanduara nga pediatrët, me sa duket, nuk paraqesin asnjë rrezik për shëndetin e fëmijëve. Kështu, shkencëtarët i ftojnë prindërit të përzgjedhin mënyrën që u përshtatet, pa u shqetësuar për shëndetin e fëmijës, që nuk do të cenohet aspak.
Por, rëndësi ka që të mos fillohet tepër herët. Specialistët këshillojnë që, kur fëmija ende nuk ka mbushur moshën 6 -7  muajsh, prindërit duhet të ngrihen rregullisht e ta marrin beben në krahë sa herë që fëmija të ketë krizë lotësh, ndërsa pas kësaj moshe, fëmija mund të lihet pak të qajë, por natyrisht jo gjithë natën!
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1995 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj