Qetësojeni lëkurën e këmbëve pas rruajtjes

Nr. Referencës
RF615790
Titulli i njoftimit
Qetësojeni lëkurën e këmbëve pas rruajtjes
Përshkrim

Vera gjithmonë kërkon këmbë të buta dhe pa asnjë të metë, që me vete tërheq depilime të shpeshta, por edhe rruatje. Mu për këtë, lëkura gjatë verës kërkon kujdes shtesë.

Noti, rrezitja e tepruar, por edhe temperaturat e larta gjatë verës, e thajnë lëkurën. Gjithashtu, këmbët gjithmonë duhet të duken bukur dhe të jenë të rregullta, të freskëta dhe të depiluara, që kërkon heqje më të shpeshtë të qimeve. Jo rrallë ndodh që kombinimi i të gjitha këtyre kushteve sjell deri tek iritimi i lëkurës, kruajtjes dhe pickimit.

Por, ekzistojnë tri mënyra efikase të cilat mund që të qetësojnë lëkurën dhe shumë shpejt të largojnë të skuqurat dhe plagët pas rruajtjes

 

Uthulla e mollës

Njëra nga mënyrat e mira që të largohen gjurmët e padëshiruara nga këmbët është që të përdorim uthull të mollës në pjesët kritike të lëkurës. Derdhni uthull lëkure në një pecetë pambuku dhe pastaj vendoseni në pjesët kritike pas rruajtjes. Uthulla, jo vetëm që vepron kundër kalljes dhe si antibakterial, por edhe zbut dhimbjet dhe pickimin.

Aloe Vera

Kjo bimë ka efekte shumë të ngjashme sikur edhe uthulla e mollës. Qetëson kalljen, zbut lëkurën dhe mundëson shërim të shpejtë të lëndimeve të cilat janë shkaktuar gjatë rruajtjes. Mu për atë, do të duhej që të bleni xhel aloe vera, të cilin pas çdo rruajtjeje të këmbëve do ta vendosni në lëkurë në shtresa të holla.

Aspirina

Këtë herë nuk duhet që ta pini, por nga dy tableta aspirinë dhe pak ujë të bëni një pastë të cilën duhet që ta vendosni në vendet kritike. Pas vendosjes, lejeni pastën që të qëndrojë për disa kohë, derisa të thahet, dhe pastaj lajeni me ujë të nxehtë. Këmbët tuaj do të jenë si të reja!

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1402 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj