Mundimet e femrave: Si ta mundni SPM?

Nr. Referencës
RF202697
Titulli i njoftimit
Mundimet e femrave: Si ta mundni SPM?
Përshkrim

Sipas kërkimeve të fundit, madje 80 përqind e femrave vuajnë nga sindromi paramenstrual (SPM) në anglisht premenstrual syndrome (PMS). Mirëpo, ekziston zgjidhje e cila mund që të zbusë shumicën e problemeve të cilat me vete i bart periudha para ciklit menstrual.

SPM i mundon shumë femra. Ndryshimi i disponimit, rritja e dëshirës për ëmbëlsira, fryerje dhe nervozë, janë vetëm disa nga simptomat të cilat paraqiten si rezultat i shumë shpesh sindromit të padurueshëm paramenstrual. Mu për këtë shumica e femrave “mërzinë” e tyre gjatë “atyre ditëve” e shërojnë me çokolata dhe njelmësira të ndryshme. Për fat të mirë, ekzistojnë shumë metoda që japin efekt.

Kështu, që të çliroheni nga këto probleme të padurueshme, në ushqimin tuaj duhet të përdorni ushqime të pasura me vitaminën B1 dhe B2, siç janë, drithërat, jogurti dhe spinaqi.

Sipas kërkimeve të universitetit të Massachusetts, femrat të cilat marrin sasi më të mëdha të ketyre vitaminave në organizëm, kanë më pak probleme me simptomat e SPM. Deri te këto rezultate ka ardhur pas një analize dhjetëvjeçare, e cila është bërë në bashkëpunim me më shumë se 3000 femra dhe e cila ka treguar se ushqimi i pasur me vitaminën B1 dhe B2 zbut dhimbjet nga sindromi paramenstrual, deri madje 35 përqind.

Ushqimet të cilat janë të pasura me vitaminë B1 janë farat e lulediellit, orizi bojë kafe, patatet, keli, shpargu, karfioli, drithërat, portokalli dhe vezët. Në anën tjetër, ushqimet të cilat janë të pasura me vitaminën B2 jaën qumështi, djathi, perimet me gjethe, tharmi, bademi dhe kërpudhat.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1538 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj