Modelimi i vetullave

Nr. Referencës
RF404595
Titulli i njoftimit
Modelimi i vetullave
Përshkrim
Modelimi i vetullave është një hap i rëndësishëm për të nxjerrë në pah fytyrën femërore.
Harku i vetullave i jep një harmoni më të madhe fytyrës dhe pikërisht për këtë arsye nuk mjafton të hollojmë apo shkurtojmë e lyejmë vetullat pa asnjë kriter.
Çdo fytyrë kërkon vetulla të modeluara në mënyrë të përkryer. Le të shohim se si modelohen ato në bazë të formës së fytyrës.
Për një fytyrë të rrumbullakët, vetullat duhet të jenë shumë të theksuara, pothuajse katrore. Prandaj në këtë rast këshillohen vetulla në formë krahësh pulëbardhe, mundësisht me një cep jo shumë të zgjatur, sidomos kur kemi ballë të vogël. Ky lloj modelimi këshillohet edhe kur fytyra është ovale dhe me mollëza të theksuara. Kjo formë mesa duket është shumë e kërkuar nga personazhet e famshme. Kur vetullat janë me ngjyrë të çelur, mund të errësohen me materialet kozmetike të krijuara për këtë qëllim.
Kush ka ballë të madh, duhet të ketë vetulla më të trasha, gjë që vlen edhe për fytyrat katrore. Keto lloj vetullash nxjerrin në pah sytë. Kush nuk ka vetulla të trasha, mund të përdorë lapsin e duhur. Shumë gra ngatërrojnë vetullat e trasha me një look të egër, pothuajse të lenë pas dore. Nuk është ashtu, madje është krejt e kundërta! Pikërisht ngaqë janë të trasha, për vetullat duhet kujdes i veçantë. Vetullat duhet të ndjekin  linjën e tyre, mundësisht për këtë duhet përdorur gjithnjë një krehër para se të dilet. Vetulla të trasha nuk do të thotë medoemos të jenë shumë të errëta.
Kush ka ballë të ulët e të vogël, duhet t’i modelojë vetullat duke i përshtatur me një look të lehtë e të hollë. Në këtë rast, vetullat duhet të trashen, duke vizatuar një hark të vogël, që shkon shumë mirë edhe në fytyrat e gjata. Kush i ka sytë shume afër me njëri tjetrin, më mirë t’i largojë vetullat për t’i dhënë shikimit një hapje më të madhe. E kundërta do të ishte e përshtatshme për ato që i kanë sytë larg njëri-tjetrit. Mos harroni, lapsi mund t’ju ndihmojë shumë në modelimin e vetullave.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3286 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj