Shkëlqimi i flokëve me kamomilë

Nr. Referencës
RF762214
Titulli i njoftimit
Shkëlqimi i flokëve me kamomilë
Përshkrim

Nëse keni flokë të shkëlqyer, mundeni që ta shkëlqeni edhe më shumë, apo të nxjerrni fije më të shkëlqyera me ndihmën e njërit nga çajrat tuaj të dashur. Shkëlqimi i flokëve me kamomilë është me të vërtetë i thjeshtë. Mësoni se si.

Kamomila ëshëtë posaçërisht e përshtatme për ato që kanë flokë bjonde dhe të shkëlqyera. Mundeni që të përdorni vetëm çaj kamomile, ose të shtoni edhe limon.

Tretmani me kamomilë

Ju nevojitet një gotë me lule kamomile (është mirë që të mos përdorni kamomilë nga qeskat e çajit) dhe një enë e emajluar apo e qelqit (ato metalike do të reagojnë me kamomilen dhe efekti do të mund të humbiste).

Përzieni një gotë me lule të thata kamomile me dy gota ujë. Vendosini në shporet dhe leni që të zihen për 30 minuta. Largoni nga shporeti, mbuloni dhe lejini deri sa të ftohen.

Filtrojeni vetëm lëngun në një enë tjetër. Lajini flokët si zakonisht, kurse çajin e fortë të fituar përdoreni për larjen finale të flokëve. Larjen bëjeni mbi ndonjë legen apo enë të gjerë dhe pasi të derdhni lëngun, sërish përsëriteni atë për të larë flokët. Përsëriteni këtë proces disa herë.

Më së miri do të ishte që flokët t’i thani në diell, sepse atëherë ngjyra do të ishtë me e mira, por edhe tharja me tharëse (në temperaturë mesatare) mund të ndihmojë. Për efekt më të mirë përsëriteni këtë proces disa herë në muaj, dhe forcojeni edhe shamponin tuaj me kamomilë. Bëjeni të njejtin çaj të kamomiles (vetëm në sasi më të vogël – 2 lugë në 1/4 e gotës me ujë), dhe pastaj derdheni në ambalazhën me shampon.

 

Balsami nga kamomila dhe vaji i ullirit

Efektiv mund të jetë edhe balsami, të cilin e bëni nga kamomila dhe vaji i ullirit. Gjysëm gote me fletë të thata të kamomiles përzijini me gjysëm gote me vaj ulliri. Hudhini në një kavanoz, mbyllini dhe lerini në një vend me dritë dielli, për disa javë. Përzijini kohë pas kohe, dhe pastaj vetëm lyjini flokët. Përdoreni këtë balsam për majat e flokëve.
Kamomila dhe limoni

së pari bëjeni tretmanin me kamomilë, dhe thajini flokët me peshqir. Tretini 1 deri në 2 lugë të lëngut të limonit (të shfrydhur freskët), në 1 litër ujë (shtoni më shumë limon në ujë nëse flokët i keni më të gjata).

Lajini flokët me këtë përzierje, dhe pastaj kehni me qëllim që kjo “lemonadë” të shpërndahet njëtrajtësisht. Përsëriteni secilën herë kur i lani flokët, ose derisa të fitoni ngjyrën e dëshiruar.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1687 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj