Seksi shëron kokëdhëmbjen më mirë se sa medikamentet!

Nr. Referencës
RF394164
Titulli i njoftimit
Seksi shëron kokëdhëmbjen më mirë se sa medikamentet!
Përshkrim

Një ekip i neurologëve e ka kryer një studim i cili tregoi përfundimisht se aktiviteti seksual mund që “pjesërisht apo tërësisht të eliminonte” disa lloje të kokëdhëmbjes, të tilla si migrenë.

Një studim i kryer në një Universitet Gjerman, në fakt, tregon se, në raste kur ju përdorni pretekstin e dhimbjes së kokës kur dëshironi që të shmangni marrëdhënie seksuale, shumë prej të cilët i shqetëson ky problem më mirë do të ishte që në vend të barnave të bëjnë dashuri me partnerin e tyre-kundër kokëdhëmbjes.

Sipas rezultateve të kërkimit, të publikuara në revistën e Shoqatës për trajtimin e dhimbjes së kokës, “Cefalgija” pas aktit seksual dobësimin e simptomave të kokëdhëmbjes e kanë përjetuar gjysmën e pacientëve me migrenë, kurse tek e pesta e tyre dhimbja e kokës u zhduk plotësisht.

Shkencëtarët shpjegojnë këtë me faktin se gjatë seksit përmes sistemit nervor lirohet endorphins, analgetik natyrorë në trupin e njeriut, të cilat janë në gjendje për të reduktuar ose eliminuar plotësisht dhimbjen.

Edhe pse shumica e pacientëve me dhimbje të kokës nuk e preferojnë marrëdhënien seksuale gjatë sulmeve të migrenës dhe dhimbjes së kokës-klasteri, të njohur edhe si kokëdhëmbja e thjeshtë, disa prej tyre gjithashtu kanë ardhur në përfundim që marrëdhëniet seksuale kanë pas rezultate pozitive, dhe e përdorin atë si një lloj të terapisë kur ata kanë dhëmbje koke, apo kur e kanë ndjenjën që mund të fillonte kokëdhëmbja. Kjo kryesisht i referohet individëve meshkuj që vuajnë nga migrena. Por marrëdhënia seksuale si ilaç megjithatë nuk është e gjithëfuqishme, thotë fakti se tek një e treta e pacientëve pas marrëdhënieve seksuale intensifikohet dhimbja e kokës.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2272 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj