Të mirat e ngrënies së ngadaltë

Nr. Referencës
RF194162
Titulli i njoftimit
Të mirat e ngrënies së ngadaltë
Përshkrim
Shpeshherë na thonë: duhet të hani ngadalë. Por edhe pse jemi të gjithë dakord se është më e shëndetshme të hahet ngadalë sesa nxitojmë për të mbaruar ngrënien, të paktë janë ata që e bëjnë një gjë të tillë. Ja disa të mira që ndoshta do t’ju bindin për të ulur shpejtësinë e ngrënies:
Të hahet ngadalë për të ngrënë më pak
Kjo është arsyeja që përmëndet më tepër: në rast se hahet ngadalë, i jepet trupit mundësia për të kapur sinjalin e ngopjes që na e dërgon truri. Thuhet se ky sinjal kërkon 15 deri në 20 minuta kohë për t’u dhënë. Por zakonisht ne e boshatisim pjatën shumë më shpejt se kaq dhe kur ndjehemi të ngopur, është tepër vonë.
Duke u kushtuar vakteve tona 25 deri në 30 minuta kohë, ngopja ndjehet në kohë. Sipas disa studimeve të kohëve të fundit, ngrënia e shpejtë shton rreziqet e obezitetit.
Të hahet ngadalë për të shuar urinë
Shqetësimi ynë i përjetshëm për trupin e hollë, shqimet e lehta “të mira” e “të këqia” si dhe vitet e kushtëzimeve në ngrënie na kanë bërë të humbasim kontaktin me sinjalet themelore biologjike: urinë dhe ngopjen. Shpesh ne hamë për hir të zakonit, në mënyrë automatike.
Duke ngrënë me qetësi, i japim kohë vetes të dëgjojmë sinjalet që na dërgon trupi. Kështu që, duke mësuar të dëgjojmë këto sinjale bazë, ndoshta do ta kuptojmë, për shëmbull, që mund të shtyhet ora e ngrënies së mëngjesit, që kemi nevojë për një ngrënie të lehtë përpara mesditës, që i ngarkojmë së tepërmi pjatat tona.
 Të hahet ngadalë për të përmirësuar tretjen
Tretja fillon në gojë, me veprimin e pështymës. Duke ngrënë ngadalë, ushqimet përtypen më mirë dhe hamë në qetësi. Përtypja dhe qetësia janë dy faktorë që përmirësojnë tretjen e ushqimit
Të hahet ngadalë për të medituar
T’i kushtohet vëmendje e plotë momentit të ngrënies. Të jemi të ndërgjegjshëm për sensacionet, shijet, aromat. Në meditim kjo gjë quhet ndërgjegja e plotë. Meqënëse duhet ngrënë mirë, përse të mos hamë për 30 minuta në një oaz qetësie në ditët tona tepër të ngarkuara? Shuajmë radion, televizorin dhe i kushtojmë gjithë vëmendjen tonë ushqimit. 
Të hahet ngadalë për t’u lidhur me të afërmit 
Mund të rikthejmë traditën e ngrënies në familje në kohët moderne. Ndërkohë që mbaroni së përtypuri, lini në tryezë pirunin dhe pyesni për të rejat e fundit. Të qeshurat, bisedat dhe intimiteti familjar do të kthehen përsëri.
Ju bëftë mirë!
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1815 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj