Si ta mbajmë nën kontroll shtypjen e gjakut pa ilaçe

Nr. Referencës
RF153136
Titulli i njoftimit
Si ta mbajmë nën kontroll shtypjen e gjakut pa ilaçe
Përshkrim

Shtypja e ngritur e gjakut është e njohur me emrin “vrasësi i heshtur’ sepse është shumë vështirë ta vëresh, e mund të të sjellë sëmundje të zemrës, sulm në zemër, sulm në tru, demontim dhe lëshimin e veshkave. Kuptoni se si ta mbani nën kontroll pa përdorim të ilaçeve.

Shtypja e lartë e gjakut është njëri ndër faktorit udhëheqës të vdekjeve në Amerikë dhe 25 për qind e popullatës e kanë këtë problem, Lajmi i mirë është që mund ta mbani nën kontroll edhe pa ilaçe. Ja se si.

Hani bajame. Bajamet përmbajnë shumë pak sasi të natriumit, që është shumë e rëndësishme për mbajtje të shtypjes së gjakut në nivel shëndetësorë. Në anën tjetër, bajamet janë të pasura me kalium i cili ndihmon që muskujt e zemrës dhe transmisionet të mbesin të forta. Rezultati i këtij përmirësimi të shtypjes së gjakut nuk ka rast të ngritët jashtë normales. Rreth 60 gr bajame në ditë është sasi e përkryer për mbajtje të shëndetit, thonë nutricionistët.

Pini ujë të kokosit. Hulumtimet kanë treguar që kaliumi, magneziumi dhe vitamina C të cilat gjenden në ujin e kokosit e bëjnë këtë pije shumë të shëndetshme. Më i shëndetshmi është ai uji i gjendur në frytet e rinj.

Zieni me kurkum. Kurkumi është mëlmesë që secili do të duhej ta ketë në kuzhinën e vet për shumë arsye, e njëri nga ata është që hulumtimet kanë treguar që 80 gram kurkum në ditë ka rëndësi të veçantë në uljen e shtypjes së gjakut. Krahas kësaj, kurkuminët që gjenden në kurkum janë të vërtetuara në shmangjen e sëmundjeve të mëlcisë dhe sëmundjes së Alzajmerit.

Më shumë lëvizni. Nëse keni aktivitet fizik të rregullta, shanset për të vuajtur nga shtypja e gjakut janë shumë të vogla sepse ushtrimet forcojnë zemrën, ndërsa zemra e fortë pompon më shumë gjak dhe me më pak lodhje. Nëse zemra juaj më pak lodhet, forca e aterijes rritet, ndërsa shtypja e gjakut ulet. Gjysmë ore ushtrim, disa herë në javë është e mjaftueshme që shtypjen ta keni ne nivel të shëndetshëm.

Këndoni në dush. Bërtisni në jastëk kur jeni në stres, kërceni nëpër shtëpi, gjeni mënyrën që ta lironi stresin. Kur jemi nën stres, zemra jonë rreh më shpejt, e si rezultat i kësaj, enët e gjakut shtrembërohen dhe shtypja ngritët. Stresi i mbledhur nga i cili nuk lirohemi në kohë të gjatë mund të shkaktojë hipertension. Është shumë e rëndësishme që me stresin të ballafaqohemi në kohë, në mënyrë që nuk do të ndikojë në familjen tuaj dhe shoqërinë.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1607 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj