Gjithçka për kremërat kundër diellit

Nr. Referencës
RF531349
Titulli i njoftimit
Gjithçka për kremërat kundër diellit
Përshkrim
Të gjithë e dimë se duhet të mbrohemi nga dielli, por kur ndodhemi përpara një rafti kremërash kundër diellit, cila është zgjedhja më e mirë për të bërë midis premtimeve më të bukura që shohim në etiketa?
SPF
Para së gjithash, nëpër etiketa gjejmë inicialet SPF, të ndjekura nga një shifër. SPF-ja është Faktori i Mbrojtjes kundër Diellit i cili na tregon periudhën gjatë së cilës lëkura jonë është e mbrojtur nga rrezet ultravioletë përpara skuqjes minimale. Janë pikërisht rrezet ultravioletë përgjegjëse për djegiet e lëkurës. Shifra e vendosur pranë SPF-së është koha e mbrojtjes suplementare përpara skuqjes. Për shëmbull, SPF 15 do të thotë se teorikisht do të duhen 15 herë më shumë kohë për t’u djegur nga dielli sesa kur nuk përdoret kremi kundër diellit. Pra, në rast se lëkura juaj fillon të skuqet pas 16 minutash në rast se nuk është lyer me krem kundër diellit, me këtë produkt, në plazh mund të qëndroni pa problem 15 herë 16 minuta, pra 4 orë përpara se të digjeni nga dielli.
Kujdes!
Mos u gëzoni para kohe! Në teori është gjë e bukur, por gjërat qëndrojnë ndryshe në praktikë. Janë shumë faktorë që ndryshojnë kohën e mbrojtjes nga dielli. Larja në det, djersitja, rëra, fshirja me peshqir e ulin në mënyrë të kosniderueshme kohën e Faktorit të Mbrojtjes kundër Diellit. Gjithashtu, pjesa më e madhe e njerëzve përdorin më pak krem seç është përdorur gjatë testimeve laboratorike. Prandaj disa dermatologë thonë se koha reale e faktorit të Mbrojtjes kundër Diellit është sa një e treta e kohës së treguar në etiketën e kremit. Në fakt, rekomandohet që një njeri me trup mesatar të përdorë 30 ml krem kundër diellit.
Rrezet UVB, UVA
SPF-ja tregon nivelin e mbrojtjes vetëm nga rrezet UVB, por nuk duhen harruar rrezet UVA, të cilat depërtojnë më në thellësi të epidermës dhe çojnë në plakjen e saj të parakohshme, duke favorizuar ashtu si rrezet UVB zhvillimin e kancerit të lëkurës.
Atëherë, për një mbrojtje të plotë ndaj rrezeve UVA dhe UVB, është e rëndësishme të gjënden në etiketë fjalët “spektër i gjërë”.
Disa fakte:
Një krem me SPF – 15 bllokon rreth 93% të UVB-ve
Një krem me SPF – 30 bllokon rreth 97% të UVB-ve
Një krem me SPF – 60 bllokon rreth 98% të UVB-ve
Një krem me SPF – 70 bllokon rreth 98,3% të UVB-ve
Këshilla të farmacistit
Përdorni më mirë kremëra me SPF midis 30 dhe 60, me spektër të gjërë dhe që mbrojnë nga lagështia, pa haruar buzët. Për bebet nën moshën 6 muaj, nuk këshillohet të përdoren kremëra kundër diellit.
Përdorni kremin me sasi të bollshme 30 minuta përpara daljes në diell dhe, pa marrë parasysh SPF-në që keni zgjedhur, përsëriteni lyerjen pas 2 – 3 orësh, menjëherë pasi keni dalë nga uji ose kur keni djersitur me shumicë.
Kujdes kur ka re, erë apo shi! Mos mendoni se dielli nuk ndriçon plotësisht në momente të tilla!
Përdorni kapele dhe syza dielli si dhe rrini në hije dhe pini ujë vazhdimisht!
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2196 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj