Disa këshilla për dhëmbë të bukur e të shëndetshëm

Nr. Referencës
RF100264
Titulli i njoftimit
Disa këshilla për dhëmbë të bukur e të shëndetshëm
Përshkrim
Mos harroni të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo 3 muaj
Larja e dhëmbëve
Për të pasur dhëmbë të bardhë, është mirë të përdoret një furçë “Medium”, domethënë as shumë e përkulshme, as shumë e fortë. Dhëmbët duhen larë pas çdo ngrënieje. Fërkimi me furçë duhet të vazhdojë nga 2 deri në 3 minuta. Mos harroni të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo 3 muaj.
Zgjedhja e pastës së dhëmbëve
Përdorimi i pastës për zbardhjen e dhëmbëve mund të jetë i efektshëm, por kujdes se mos dëmtoni smaltin dhe mishin e dhëmbëve! E mira është të përdorni një pastë që nuk është e ashpër dhe një herë në javë, është mirë t’i lani dhëmbët vetëm me sodë buke, e cila është e lirë dhe shumë e efektshme për heqjen e menjëhershme të paradontozës.
Fija e dhëmbëve dhe shpëlarja e gojës
Për të eliminuar paradontozën, përdoret fija e dhëmbëve një herë në ditë pas larjes së dhëmbëve. Për të plotësuar larjen e rregullt të dhëmbëve, bëhet shpëlarja e tyre me solucion për dhëmbët, gjë që bën të mundur të mbrohen mishi i dhëmbëve dhe disa pjesë ku është e vështirë të hyjë furça e dhëmbëve.
Zbardhja e dhëmbëve
Në treg mund të gjeni zbardhës dhëmbësh, por zbardhjen e dhëmbëve mund ta bëni edhe tek stomatologu, por natyrisht që e keni kuptuar se ajo që ka rëndësi është të mbani një higjienë sa më të mirë të dhëmbëve. 
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2000 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj