Sporti dhe gjumi

Nr. Referencës
RF106791
Titulli i njoftimit
Sporti dhe gjumi
Përshkrim
 
Home | Te jetuarit mire | Sportet | Forma fizike | Sporti dhe gjumi
Sporti dhe gjumi
08/08/2012
Font size:    
 
Gjumi është një element themelor i shëndetit të mirë.
Lodhja e shkaktuar nga pagjumësia ka pasoja jo të këndshme për gjëndjen shpirtërore, oreksin, stresin, produktivitetin, pamjen fizike dhe shumë aspekte të tjera të jetës. Në rast se keni pagjumësi, përpara se të përdorni barbiturikë apo benzodiazepina, përpiquni të lëvizni pak më shumë. Në fakt, ushtrimi i disa sporteve, në disa kushte të caktuara, ka efekt pozitiv në cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit, sikurse edhe në lodhjen që ndjeni gjatë kohës kur nuk jeni në gjumë.
 
Pse ndihmon sporti për të fjetur më mirë, për të ndjerë më pak lodhje?
Sporti ndihmon për pakësimin e ankthit, që është njëri nga shkaqet e prishjes së gjumit, sidomos nëpërmjet stimulimit të prodhimit të endorfinave. Për më tepër, ushtrimi i rregullt (do të ishte ideale në rast se do të ushtrohej çdo ditë) i një sporti do të çonte në rregullimin e mekanizmave të orës së brëndshme, gjë që do të kishte të bënte me shtimin e prodhimit të serotoninës. Më në fund, e çuditshme, por sporti jep energji. Kjo shpjegon faktin që njeriu ndjehet më pak i lodhur kur ka ushtruar një aktivitet fizik me një intensitet të caktuar gjatë një periudhe të mesme kohe.
 
Gjumi dhe mbipesha
Sporti ndihmon gjithashtu për të mbajtur një peshë të shëndetshme. Personat që vuajnë nga mbipesha flenë më keq se personat me peshë normale. Shpeshherë shkaktarë për një gjë të tillë janë problemet e frymëmarrjes.
 
Çfarë duhet bërë?
Për të bërë një gjumë të mirë, rekomandohet të ushtroni nga gjysmë ore deri në një orë sport në ditë. Në rast se e kaloni këtë kohëzgjatje, rrezikoni të lodheni. Nuk ka rëndësi nëse merreni me sport në mëngjes apo në mbrëmje, por është mirë të mos ushtroni një aktivitet të madh fizik më pak se tre orë përpara orës së gjumit. Gjumi mund t’ju zërë me vështirësi.
 
Sporti i duhur
Në fakt, të gjitha sportet duhet të kenë efekt pozitiv për gjumin. Megjithatë, sipas specialistëve, sportet që vënë kryesisht në lëvizje sistemin e frymëmarrjes si xhogingu apo tenisi janë shumë të efektshme
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2219 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj