Çfarë sportesh mund të ushtrohen gjatë shtatzanisë

Nr. Referencës
RF144807
Titulli i njoftimit
Çfarë sportesh mund të ushtrohen gjatë shtatzanisë
Përshkrim
Ato për të cilat "shtatzania" nuk është sinonim i pasivitetit dhe ato që kanë qenë aktive fizikisht përpara shtatzanisë mund të ushtrojnë sporte, me kusht që të ndjekin disa rregulla në mënyrë që të mos rrezikojnë fëmijën.
Gjatë tremujorit të parë, gratë shtatzëna mund të ushtrojë pothuajse të gjitha sportet (me përjashtim të sporteve të rënda), duke u treguar të kujdesshme dhe me aprovimin e mjekut të tyre.
 
Sportet e rekomanduara për gratë shtatzëna
 
Sportet e preferuara nga gratë shtatzëna janë kryesisht noti dhe ecja.
 
Ecja është një sport i lehtë për t’u ushtruar dhe që nuk kërkon as organizim dhe as pajisje të rënda, përveç këpucëve të cilat duhet të jenë komode. Megjithatë gratë shtatzëna duhet të shmangin shëtitjet në rrugë të vështira!
 
Noti ka një interes të dyfishtë: ai bën të mundur lëvizjen nëpërmjet relaksimit në ujë, që i ndihmon gratë për t’u ndjerë më të lehta.
 
Gratë shtatzëna mund të ushtrojnë të gjitha sportet pa u sforcuar si gjimnastikën, çiklizmin apo jogën. Rëndësi ka që të mos bëhen ushtrime të forta në mënyrë që të mos vihet në rrezik jeta e bebes. 
 
Sportet që duhen ndaluar gjatë shtatzanisë
 
Disa sporte janë të parekomandueshme për gratë shtatzëna, sepse ato mund të rrezikojnë jetën e foshnjës, duke shkaktuar lindje të parakohshme apo abort.
 
Këto janë sporte që mund të shkaktojnë rrënie (alpinizmi, hipizmi, skija), goditje të rrezikshme (xhudoja, karateja, mundja, boksi, sportet me top ) ose përplasje (futbolli, basketbolli).
 
Ecjet në terrene të vështira dhe tenisi duhen harruar pas muajit të katërt të shtatzënisë, sepse shkaktojnë lëkundje të forta. Së fundi, zhytjet në det janë të ndaluara për gratë shtatzëna.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2327 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj