Testi i forces së muskujve

Nr. Referencës
RF232093
Titulli i njoftimit
Testi i forces së muskujve
Përshkrim
Testi i këmbëve: Mbështetuni me shpinë në murë, përkulni gjunjtë sikur të ishit ulur. Qëndroni në këtë pozicion sa më gjatë që të jetë e mundur.
Rezultati: në rast se qëndroni:
Më shumë se 60 sekonda: i shkëlqyer
Midis 45 dhe 60 sekondave: i mirë
Midis 30 dhe 45 sekondave: mesatar
Më pak se 30 sekonda: i dobët
Për të bërë një krahasim, kampioni olimpik i skisë Franck Piccard qëndronte mbi 15 minuta në këtë pozicion.
Testi i krahëve: shtrihuni me bark, me duart të vendosura në tokë, me krahët e përkulur, ngrihuni nga toka duke drejtuar krahët në maksimum.
Rezultati: në rast se bëni të shumtën:
Mbi 30 pompa: i shkëlqyer
Midis 25 dhe 30 pompave: i mirë
Midis 15 dhe 25 pompave: mesatar
Më pak se 15 pompa: i dobët
Pas moshës 40 vjeç fillon të pakësohet masa muskulore. Po cila është zgjidhja? Ushtrimi fizik. Zhvillimi i muskujve e ndihmon trupin për të luftuar kundër osteoporozës. Duke vënë në lëvizje muskujt, vihen në lëvizje edhe kockat duke ndihmuar njëkohësisht ushqimin e tyre me elementë ushqimorë. Në rast se merreni me sport, vazhdoni aktivitetin tuaj dhe, në bazë të rezultateve tuaja, bëni lëvizje plotësuese për zhvillimin e pjesës së sipërme apo të poshtme të trupit. Në rast se bëni jetë sedentare, zgjidhni një aktivitet fizik që të jetë i përshtatshëm me shijet tuaja, gjë që do të ndikojë në forcimin e muskujve tuaj. 
 
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1978 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj