Më shumë se një ngjyrë në muret e dhomës së gjumit

Nr. Referencës
RF696406
Titulli i njoftimit
Më shumë se një ngjyrë në muret e dhomës së gjumit
Përshkrim
“Ngjyrat e errëta ngushtojnë hapësirën”
Në letrën apo bojën e mureve të dhomës së fëmijëve apo prindërve, guxoni të provoni më shumë se një ngjyrë! Një dhomë gjumi me dy ngjyra garanton thyerjen e monotonisë së zakonshme me një ngjyrë. Jeni të lirë të zgjidhni ngjyrat që ju pëlqejnë e që shkojnë më shumë me mobiljet dhe personalitetin tuaj. Megjithatë, për një rezultat sa më të mirë, po japim disa këshilla që do t’jua lehtësonin punën:
 
Muret e dritares dhe derës kërkojnë dritë
Muri ku ndodhet dera e dhomës së gjumit dhe ai ku ndodhet dritarja janë dy muret nga hyn drita dhe që kanë lidhje me ambientin e jashtëm. Në rast se zgjidhni ngjyra të errta për murin e dritares, atij i jepet impresioni i largësisë. Megjitahët, kontrasti me dritën e jashtme do të bëjë që muri juaj të duket më i errët seç është në realitet. Për këtë arsye, këshillohet gjërësisht të përdoret ngjyra e hapur për murin e dritares.
Muri që ndodhet përballë dritares është muri ku bie më shumë dritë. Në rast se në dhomën tuaj mungon drita, zgjidhni ngjyrat e hapura përballë dritares.
 
Ngjyra e errët për intimitetin e dhomës së gjumit
Ndryshe nga ngjyrat e hapura që krijojnë përshtypjen e hapësirës dhe sjellin dritë, ngjyrat më të ngarkuara zvogëlojnë hapësirën e dhomës. Në rast se keni zgjedhur ngjyrat e hapura për muret e dritares dhe derës, ngjyrat e errëta rrijnë natyrshëm në dy muret e tjera. Në shumicën e rasteve, dera e dhomës ndodhet përballë dritares. Në këtë lloj konfigurimi, ngjyrat e errëta përdoren për muret vertikale me atë të dritares dhe derës.
 
E shumta dy ose tre ngjyra 
Në rast se përdoren më shumë se tre ngjyra për muret, është e vështirë të arrihet dekoracioni i suksesshëm i dhomës. Në shumicën e rasteve dhe për dhomat me përmasa të vogla apo të mesme (nga 10 deri në 20 m2) do të mjaftonin dy ngjyra për të krijuar një efekt të bukur dekorativ. Muret e një dhome në formë drejtkëndëshi mund të lyhen nëjri pas tjetrit me ngjyrë të errët dhe ngjyrë të hapur. Megjithatë do të mjaftonte edhe një mur me ngjyrë tjetër për të krijuar bukurinë e një dhome dyngjyrëshe.
 
Përcaktimi i kufijve midis ngjyrave
Ekziston mundësia e krijimit të përshtypjes së një perspektive të re apo krijimit të iluzionit të një një tavani më të ulët. Ju nuk jeni të detyruar të përdorni këndet e mureve dhe tavanit për ndarjen e kufijve midis ngjyrave. Lyerja e tavanit që hyn 20 cm në mur krijon përshtypjen e uljes së tavanit më pranë dyshemesë së dhomës. Gjithashtu, për zbutjen e një këndi, vazhdoni duke e lyer murin përpendikular ngjitur me të 20 apo 30 centimetra përtej këndit.
Gjithashtu, rëndësi ka të përdorni ngjyra që vlerësojnë mobiljet tuaja.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 4552 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj