Barcelona

Nr. Referencës
RF775651
Titulli i njoftimit
Barcelona
Përshkrim
Barcelona, qytet port mesdhetar drejt Baleareve, është njëri nga qytetet më të çuditshme të Spanjës. Në vijim do të gjeni një guidë të shkurtër për të vizituar vendet më të mira në ditë me diell.
Në rast se keni dëshirë të kaloni një fund-vjeshtë të ëmbël, shkoni në Barcelonë. Atje do t’ju krijohet përshtypja sikur jeni duke kaluar një fund-verë, kur ju mund të bëni banjë e të nxiheni si dhe të zbuloni me mijra kënaqësitë e turistëve. Herë klasike, herë e çuditshme, Barcelona është një qytet i kureshtive.
 
Atje mund të admironi “El barrio classico”, lagjen historike me sitet e saj me arkitekturë fetare tërheqëse. Ndaloni në “carrer Petrixol”, rrugën e kakaos, pranë sheshit del Pi dhe shkoni për të pirë një një kakao të ngrohtë e me shkumë.
 
Një vizitë në tregjet e Barcelonës është e paevitueshme. Zgjidhni “el Mercado de la Boqueria” pranë Ramblas-eve ose tregun Sant Antoni, një treg më karakteristik . duke qëndruar ulur në stolat e lartë të bareve të tregut, ku Katalanët shkojnë për të ngrënë, nuk do të mërziteni kurrë me “chipirines, patatas bravas, tapas” dhe me verën e kuqe si dhe gatimet e tjera tipike.
 
Por Barcelona me ritmin e jetës së saj të natës është njëkohësisht edhe Spanja, atëherë, shkoni në kafenetë e Ramblave, ku do të zhyteni në zemër të lagjes në të gjitha orët.
 
Kryeqyteti i kulturës
Ngjituni me funikular për të vizituar fondacionin Miro në lagjen Montjuïc e për të zbuluar koleksionin permanent rrethuar nga një peizazh i pyllëzuar.
Kundroni arkitekturën krahinore dhe moderniste të shekullit të 19-ë, të simbolizuar nga artisti i famshëm Gaudi, veprat e të cilit i japin një ritëm të veçantë peizazhit. Mos lini pa vizituar Sagrada Familia (Familjen e shenjtë) dhe parkun Güell, nga ku mund të shihni një panoramë të plotë të qytetit.
Natyrisht që nuk duhet të lini pa parë tragetet që nisen për kroçiera, parkun dhe malin olimpik, etj.
 
Pasqyrim i larmisë
Një larmi e jashtëzakonshme lagjesh dhe arkitekturash të ndryshme, ku e pabesueshmja qëndron pranë tradicionales, modernia pranë origjinales. Plazhet janë një imazh tjetër karakteristik i personalitetit të këtij qyteti me ekonomi të pasur. Nga Barceloneta në Llacuna, ambiente të panumërta, ku mund të provoni edhe një pjatë me “anchoas”, sigurisht në bregun e detit.
Mund të lëvizni në këmbë, me biçikletë apo me taksi. Metroja (TMB) e barcelonës është e shkëlqyer: nuk është shumë e ngarkuar dhe metrotë janë shumë të shpeshta. Barcelona është një qytet me shtrirje të madhe, por njëkohësisht edhe e dëndur dhe me gjallëri.
Barcelona, kryeqyteti i Katalunjës,do të lërë gjurmë të pashlyeshme dhe natyrisht që ju do të kërkoni të riktheheni në këtë qytet festiv e plot gjallëri. 
Të vizitosh Barcelonën pa admiruar realizimet arkitekturore të Gaudi-t, do të ishte një gabim i rëndë. Site të shumta bëjnë të mundur të zhytesh në universin e këtij arkitekti të talentuar i cili për shumë vjet (nga viti 1886 deri në vitin 1923) krijoi peizazhin urban të qytetit.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2319 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj