Top dhjetë trendët që janë në zhvillim për vjeshtë: stili barok

Nr. Referencës
RF203980
Titulli i njoftimit
Top dhjetë trendët që janë në zhvillim për vjeshtë: stili barok
Përshkrim

Njëri prej drejtimeve më të pasura në historinë e artit është shpërngulur edhe në modë! Luksoz, fisnik, i vërejtur… baroku askënd nuk e lë indiferent!

Baroku është paraqitur në Romë në shekullin e XVII-të, duke mbetur kështu i njohur si njëri ndër drejtimet më të zhvilluara të artit. Sot baroku nga pëlhurat e piktorëve, muzikanteve dhe arkitektëve është shpërngulur në pasarelat e modës, duke u futur si njëri ndër trendët kryesore të sezonës vjeshtë-dimër 2012. Stili barok është i kushtueshëm, fisnik dhe luksoz, me shumë detaje, prerje dhe materiale ‘të pasura’, efektiv, aksesorë verbues, dhe e karakterizon një print (shtypje) autentike.

I pari në historinë e modës nga baroku është inspiruar Versace në vitet tetëdhjetë të shekullit të kaluar, duke i pasuruar stilin barok me printe (shtypje) të kafshëve. Pas kësaj, baroku ka ‘fjetur’ gjatë, që në këtë sezon Dolce&Gabbana një koleksion të tërë e kanë themeluar pikërisht nga stili barok, duke e lansuar si ‘must have’ trend.

 

Çka i shkon stilit barok dhe si mbahet ai? Liria e kombinimit dhe luajtjes është e pafund, por prap duhet të jeni të kujdesshëm, sepse baroku rrezikon që shumë lehtë të kalojë në kiç.

Ai në të cilën është hedhur theksi në lidhje me stilin barok sot, është printi i tij karakteristik, i cili gjithsesi kombinohet me sende të thjeshta, njëngjyrëshe, me ndonjë bizhuteri të kushtueshme. Ndoshta më e mira e stilit barok që ka ardhur këtë vit janë palltot dhe setrat, ky është rekomandimi ynë që këtë trend ta përcillni në këtë mënyrë. Nëse kjo ju duket si investim i kushtueshëm, atëherë është më mirë të blini ndonjë fustan apo fund me print barok, të cilin mund ta vishni me grillona të zeza dhe me xhemperë të thurura për variante ditore, derisa për ato të mbrëmjes përqendrohuni në çorape të holla të zeza dhe ndonjë blazer apo këmishë. Për ato më të guximshmet janë edhe pantallonat me shtypje barok, të cilat me të vërtet vështirë kombinohen, por që garantojnë çmenduri dhe të jeni e vërejtur.

 

Baroku bukur duket edhe në detaje, dhe vetëm çanta, këpucët apo rripi të inspiruar nga baroku mund të jenë përzgjedhje e mirë. Mbi të gjitha ky stil karakterizon: lojën mes të zezës dhe ngjyrës së arit, prerje femërore, korsetë, forma të theksuara të veshjeve për pjesën e epërme të trupit, e ‘puf’ për pjesën e poshtme, shumë ojme , valë, perla, margaritarë, aksesorë ngjyrë ari dhe flokë të dekoruara.

 

Rekomandimi ynë i ngrohtë është që fuqishëm t’i silleni këtij trendi, përqafoni diçka nga ai dhe dekoroni stilin tuaj me ‘luks’ dhe elegancë, të cilat baroku i sjell fuqishëm. Inspirimin, si gjithmonë merreni nga kys shkrim fotografitë që ju sjellim.

 

 

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2293 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj