4 gjera për të kaluar një verë të qete

Nr. Referencës
RF154645
Titulli i njoftimit
4 gjera për të kaluar një verë të qete
Përshkrim
Çfarë duhet bërë për të mbajtur kopshtin të lulëzuar gjatë gjithë periudhës së verës?
Duhen zgjedhur mirë bimët e të lexohen me kujdes etiketat. Disa bimë kanë lule gjatë gjithë verës. Zgjidhni pikërisht ato lule!
 
Çfarë duhet bërë për të kufizuar ujitjen e luleve?
Rregulli i artë: një prashitje = dy ujitje. Në terren të hapur, kopshti kërkon më pak ujë, por në ballkone dhe tarracat e shtëpive, disa ujitës me pika bëjnë të mundur që të pakësohen ujitjet. Përdorimi i kashtës apo materialeve të tjera mbrojtëse është i shkëlqyer për të ruajtur lagështinë e tokës. Në të kundërt, duhen zgjedhur bimë të cilat nuk kërkojnë shumë ujë.
 
Çfarë duhet bërë për të larguar mlingonat dhe mushkonjat që dynden në mbrëmjet verore?
Mund të përdoren kurthe si për shëmbull shishe me verë dhe reçl. Ato çlirojnë një aromë që i tërheq insektet, të cilat mbeten në shishe. Por mund të përdoren edhe pellgje uji me peshq të cilët hanë mushkonjat dhe vezët e tyre.
 
Si të shkojmë me pushime pa pasur probleme të mëdha me kopshtin?
Në rast të kopshtit, mjafton të prashitet toka, të vihet një mbulesë e freskët kashte apo materiali tjetër e të bëhet një ujitje e bollshme dhe mund të shkoni me pushime të qetë për një javë. Nërastin e ballkonit, mund të prisni shirita gazetash bardhezi (jo me ngjyra), ti vendosni në sipërfaqe të dheut të vazove dhe të ujisni dheun me ujë të bollshëm. Vazot lërini në hije. Mund të përdorni edhe një fitil pambuku me njërën anë të vendosur në një kovë me ujë dhe anën tjetër në dheun e vazos. Por megjithatë do të ishte shumë më mirë në rast se për lulet do të kujdesej fqinji juaj.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2241 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj