Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve

Nr. Referencës
RF157169
Titulli i njoftimit
Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve
Përshkrim
 
Home | Kopshtaria | Bimet ne ambientet e brendshme | Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve të interioreve të shtëpisë
Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve të interioreve të shtëpisë
08/08/2012
Font size:    
 
Edhe në rast se nuk ka një kopësht, kushdo mund të mbajë lule në shtëpi.
Lulet janë një kënaqësi e veçantë.
 
Në radhë të parë duhet parë se çfarë lulesh mund të mbahen në shtëpi. Nuk mund të zgjidhen lulet thjesht se na pëlqejnë.
 
Lulet duhen përzgjedhur në varësi nga apartamenti, ndriçimi dhe shumë kritere të tjera.
 
Pasi zgjidhet lulja, merret një vazo, dheu i veçantë dhe gurëzat për kullimin e ujit të luleve.
 
Kur mbërrin në shtëpi, gjëja e parë që duhet pasur parasysh është të mos vihen lulet pranë radiatorit.
 
Në dimër disa bimë mund të vihen pranë dritares, por në periudhën e verës duhet të largohen nga dritarja në mënyrë që të mos rrezikojnë të digjen.
 
Pasi blihet bima, merret një vazo e bollshme. Në fund të saj vihet një shtresë gurëzash për kullimin e ujit.
 
Merret bima bashkë me dheun e saj dhe vendoset në vazon e re. Mbushet me dhe pjesa rrethonjëse e vazos së re, duke pasur parasysh që dheu të ngjeshet mirë në mënyrë që të mos ketë shumë boshllëqe me ajër dhe që rrënjët të mund të zhvillohen sa më mirë.
 
Pastaj bima vendoset në vend.
 
Bima është mirë të vihet në një vend ku nuk i bie dielli direkt dhe larg radioatorit.
 
Pastaj i hidhet pak ujë.
 
Vazoja definitive ku vendoset lulja duhet të jetë më e madhe se vazoja me të cilën blihet dhe lulja nuk duhet të vendoset shumë thellë në të.
Shumë njerëz kanë për tendencë t’i ujisin shumë shpesh ose shumë rrallë lulet.
 
Avantazhi i vazove me rezervuar në fundin e tyre konsiston në faktin që menaxhohet ushqimi i bimës me ujë edhe në momente të mungesës së ujitjes.
 
Në gjethet e bimëve depozitohet pluhur, gjë që pengon fotosintezën dhe frymëmarrjen e bimëve, prandaj gjethet duhet të pastrohen me një sfungjer apo copë të njomur duke i pastruar gjethet një nga një, ndërsa bimët e mëdha mund të lahen edhe direkt me dush duke i rrethuar me një qese plastike.
 
Herë-herë në sfungjer përveç ujit mund të hidhet edhe pak birrë sepse birra u jep shkëlqim gjetheve
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2278 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj