Picë me petë byreku

Nr. Referencës
RF110034
Titulli i njoftimit
Picë me petë byreku
Përshkrim

Përbërësit:

1 pako petë byreku të freskëta 320 g
250 g miell
12 g maja birre me sheqer
400 g domate për salcë
1 e verdhë veze
150 g proshutë cotto me feta
300 g djathë i butë
Vaj ulliri, kripë, piper

Përgatitja:

Përgatisni brumin për picën. Krijoni një vrimë në miell dhe hidhini brenda 1.25 dl ujë të vakët ku keni shkrirë edhe majanë e birrës dhe 1 lugë të vogël sheqer. Pudrosni miellin nga jashtë me 1 lugë kripë të hollë dhe punoni me duar brumin derisa të bëhet i lëmuar. Lyeni me pak vaj dhe bëni një kryq sipër dhe lëreni të fryhet për 2 orë. Shtrijeni me duar në një tavë të vogël me letër furre, e cila duhet të jetë lyer me vaj. Lëreni të pushojë për 30 minuta dhe pastaj lyejeni me 2/3 e domateve të prera me copa të vogla, hidhni kripë dhe piper.
Priteni djathin e butë me feta shumë të holla. Mbuloni shtresën e domates mbi picë me fetat e proshutës, shtoni sipër fetat e djathit të butë, në fund copat e domateve që kanë mbetur. Shtoni piper.
Hapni petën e gatshme dhe vendoseni mbi picën. Duhet që të dy brumërat të puthiten mirë me njëri-tjetrin. Bëni me pirun disa vrima mbi petën. Lyeni sipërfaqen e picës me të verdhë veze të rrahur dhe piqeni në furrë të ngrohur me 200° për 30 minuta. Lëreni të ftohet për 5 minuta dhe shërbejeni.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2008 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj