Picë me makarona

Nr. Referencës
RF138287
Titulli i njoftimit
Picë me makarona
Përshkrim

Përbersit 4 persona nevojiten:

- ½ kg makarona spirale
- 300 gr sallam
- 400 gr kërpudha të freskëta
- 300 gr kaçkavall
- 1 lugë kafeje rigon
- 200 ml shtalp
- 100 gr keçap
- vaj, kripë, piper i zi

Gatimi

Në tenxheren me ujë në zjarr hedhim vaj dhe kripë dhe i ziejmë makaronat. Makaronat i derdhim në kullojës, i shpëlajmë me ujë të ftohtë dhe i lëmë të kullojnë.
Kërpudhat i presim në fije të holla dhe i skuqim në vaj.

Hedhim vaj në enën e qelqit rezistuese ndaj zjarrit dhe në të e vëmë gjysmën e makaronave të kulluara. Pastaj, në enë i vëmë kërpudhat e skuqura. Sipër i hedhim makaronat e mbetura. Hedhim sipër kripë, piper të zi, keçap dhe rigon. Në enë e hedhim shtalpin, përziejmë me lugë dhe i rendisim fetat e sallamit. Sipër sallamit e hedhim kaçkavallin e grirë.

Enën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta, në temperaturë prej 200 gradë.

Picën me makarona e presim në copë. Një copë vëmë në pjatën për servirje. Pjatën e zbukurojmë me një gjeth sallate jeshile, mbi të cilën vëmë tre topa shtalpë. Në anën tjetër vëmë feta domatesh. Zbukurimin e përfundojmë me një degë kopri

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3572 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj