Brumë për picë

Nr. Referencës
RF413116
Titulli i njoftimit
Brumë për picë
Përshkrim

Përmbajtja : 500gr miell, 1luge gjelle miell misri, maja buke, një lugë kafeje kripë dhe gjysmë luge kafeje sheqer.

Marrim miellin e grurit e përziejmë me miellin e misrit, kripën dhe sheqerin. Pastaj tretim majanë në një gotë ujë dhe e shtojmë në sasinë e miellit. Marrim ujë të ngrohtë dhe bëjmë brumin duke e trazuar. Brumi duhet të jetë i trashë sa të na lejojë ta përziejmë me dorë dhe mos na ngjitet.

Pasi e kemi përzierë e ndajmë në kulaçe ne katër pjesë të barabarta. I rrumbullakosim kuleçtë. Ndërkohë marrim një tepsi – e lyejmë me vaj dhe vendosim kulaçet me rrathë pak larg njëra-tjetrës. Pasi i kemi vendosur kulaçet e brumit në tepsi, marrim një qese të holle e lagim me ujë. E shtrydhim qesen në grusht dhe e vendosim mbi brumë duke e mbuluar shumë mirë.

E vendosim tepsinë ne frigorifer deri sa te vije brumi mirë. Tepsinë e nxjerrim nga frigoriferi kur duam që të hapim brumin në forme pice. Nëse brumi është pak i forte e lëmë dhe pak që të marrë një ngrohje të ambientit. Mbi tavoline hedhim miell misri dhe vendosim kulaçin e brumit. Sipër kulaçit të brumit të picës hedhim miell misri dhe fillojmë ta hapim kulaçin me duar deri sa të bëhet madhësia e picës të preferuar.

Pica e hapur shkundet nga mielli i misrit dhe vendoset në të mbrapshtën e një tepsie të nxehur në furrë dhe e lyer pak fare me miell misri. Pastaj brumi i picës lyhet me salcë domateje dhe mbushet me çfarë të dojë. Futet në furrë deri sa të shohim që është pjekur.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3177 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj