Komposto me dardhë

Nr. Referencës
RF444076
Titulli i njoftimit
Komposto me dardhë
Përshkrim

Përbërësit:

-2 kg dardhë,

-1 kg sheqer,

-1 qeskë vanilje,

Disa kokrra karafili sipar dëshirë

Dardhat lahen mirë, qërohen, priten në 4 pjesë dhe u largohen farat. Hidhen në ujë të ftohtë me pak limontoz, në mënyrë që ato të mos ndërrojnë ngjyrën. Pasi të qërohen të tërat, vihen në fashë dhe futen në tenxhere me ujë të valë. Pas dy minutash dardhat futen në tenxhere me ujë të ftohtë.

Në tenxhere të gjerë vihen kavanozat, hidhet ujë i ftohtë dhe gradualisht nxehet uji. Ndërkohë përgaditet shurupi me 1 kg sheqer, 2.5 litra ujë dhe vanilje.

Dardhat e kulluara mirë , palosen në kavanoza dhe mbi u hidhet shurupi i nxehtë. Në ç’do kavanoz vihet nga një rriskë limoni, fshihen skajet e kavanozit, mbyllen me kapak dhe zihen 20 minuta.

Kavanozat qëndrojnë në tenxhere gjersa të ftohen, pastaj fshihen dhe vendosen në vend të ftohët.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3757 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj