Pulë e mbushur me fruta dhe gështenja

Nr. Referencës
RF660222
Titulli i njoftimit
Pulë e mbushur me fruta dhe gështenja
Përshkrim
Për pulën nevojiten:
1 pulë
5 lugë gjelle gjalpë
1 lugë gjelle mustardë
1 lugë kafeje rigon
Lëkura e grirë e 1 limoni
 
Për mbushjen nevojiten:
 
2 lugë gjelle gjalpë
1 qepë e prerë hollë
2 degë seleni të prera hollë
1 mollë e pastruar nga lëkura dhe e prerë në kubikë të vegjël 
6 kumbulla të thata pa bërthamë
Lëng dhe lëkurë e grirë e 1 portokalli
6 kajsi të thata pa bërthamë
10 gështenja të ziera e të pastruara
1 ½ verë e kuqe e ëmbël
5 feta buke tosti
Kripë e piper
 
Përgatitja:
 
Në fillim, përgatisni mbushjen: tretni gjalpin dhe kaurdisni në të qepën, selenin dhe mollët. Në vazhdim, shtoni lëngun dhe lëkurën e grirë të portokallit si dhe gjysmë filxhan çaji verë. Rregullojeni masën me kripë e piper dhe lëreni të ziejë për 7-8 minuta. Prisni hollë frutat e thata dhe gështenjat. Pritini fetat e bukës në kubikë të vegjël. Hidhini në tenxhere, përziejeni mirë dhe hiqeni tenxheren nga zjarri. Lëreni mbushjen të ftohet. Në vazhdim, përgatitni pulën. Përzieni mustardën me gjalpin, lëkurën e grirë të limonit dhe rigonin. Rregullojeni pulën me kripë e piper. Ngrini lehtë lëkurën nga ana e barkut dhe shtroni përzierjen e gjalpit dhe mustardës ndërmjet lëkurës dhe mishit, duke u përpjekur që të mbuloni gjithë sipërfaqen nga gjoksi deri te kofshët. Vendosni mbushjen në barkun e pulës dhe nëse ju tepron pak, vendoseni në tepsi rreth e përqark pulës. Spërkateni pulën me verën e mbetur, shtoni 1 filxhan çaji ujë dhe piqeni në furrë me temperaturë 200°Celsius për rreth 1 ½ orë, duke e kthyer nga të gjitha anët që të piqet në mënyrë homogjene.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2140 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj