Mish derri me gështenja dhe qepujka me krem

Nr. Referencës
RF162737
Titulli i njoftimit
Mish derri me gështenja dhe qepujka me krem
Përshkrim
Përbërësit :
600 g mish derri i lidhur 
2 lugë mjaltë
500 g gështenja të ziera e të qëruara
1 mollë rene
300 g qepujka
2 qepë të kuqe
2 gjethe dafine
2 thelbi hudhër e qëruar
një degë e vogël rozmarinë
një degë e vogël trumzë
600 g gjalpë
4 lugë vaj ulliri
lëng perimesh
kripë e piper
 
Përgatitja me erëza:
Vendos degën e rozmarinës mbi mish dhe lidhe me spango kuzhine. Vëre në tepsinë me hudhër, trumëz, mjaltë, kripë e piper.
Pjekja:
Piqe mishin në furrën e nxehur në 180°C për rreth 45 minuta, të mbuluar me alumin. Zbuloje, lage me luge me lëng perimesh të ngrohtë dhe vazhdo pjekjen për 45 minuta.
Përgatit qepujkat me krem: Hiq cipën e jashtme të qepujkave. Laji dhe pastaj gatuaji në tenxhere me gjysmë gjalpë e gjysmë litri lëng perimesh për rreth 20 minuta.
Përgatit gështenjat: Gatuaj për rreth 15 minuta gështenjat me qepë të grirë, gjalpin që mbeti dhe mollën e qëruar e të prerë me kuba të vegjël, kripë e piper. Kaloje gjysmën e gështenjave në rende. 
 
Përfundimi:
Hiqe spangon nga mishi dhe prite mishin me feta të trasha rreth gjysmë cm dhe vendose mbi pjatë. Hiq hudhrën dhe erëzat dhe lage me lëngun e pjekjes. Vendos qepujkat me krem anash me purenë e gështenjave dhe gështenjat e mbetura. Shërbeje menjëherë, duke e zbukuruar sipas dëshirës me një degëz trumze.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3280 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj