Rosto e ftohtë viçi, e shoqëruar me domate

Titulli i njoftimit
Rosto e ftohtë viçi, e shoqëruar me domate
Përshkrim
Për 6 persona:
1 kg rosto vici
1 thelb hudhër
Një degë rozmarinë
Lëkura e një limoni
50 gram proshutë krudo e prerë në fije
½ gotë verë e bardhë
Vaj ulliri
Kripë
3-4 domate
Vaj ulliri
1 degë rigon
Për marinatën
Vaj ulliri
Lëngu i një limoni
1 degë rigon
2 lugë mustardë Conad
Përgatitja:
Qërojmë limonin dhe marrim lëkurën duke ia hequr pjesën e brendshme të bardhë dhe e presim në feta të holla e të gjata.Presim hudhrën në feta të holla. Në mishin e viçit bëjmë prerje për së thelli me gjerësi sa gjerësia e thikës në të gjithë sipërfaqen. Fusim nëpër disa të prera rozmarinë, hudhër dhe të prerat e limonit, ndërsa në të tjerat proshutë krudo.
Përgatisim marinatën: hedhim në një enë 4 – 5 lugë vaj ulliri, shtojmë lëngun e limonit, gjethet e rigonit dhe mustardën dhe i përziejmë mirë.
Hedhim ½ e marinatës në një tas me fund të gjerë. Marrim roston që e lidhim me spango Kuzhinë që të ruajë formën, e vendosim në tas dhe e lagim me marinatën e mbetur. E mbulojmë me “pelicola” transparente dhe e vendosim në frigorifer për të paktën një orë.
Pasi të kalojë koha e marrim mishin, e kullojmë dhe e kalojmë në një tigan të gjerë e të cekët, të lyer me pak vaj ulliri duke i dhënë faqe nga të gjitha anët. Kur në sipërfaqe të jetë formuar një kore nga të gjitha anët e vendosim në një tavë dhe e fusim në furrë me temperaturë 180 gradë, e lëmë për 10 minuta pastaj e lagim me verën e bardhë dhe e lëmë në furrë derisa të avullojë.
Pasi avullon vera, e heqim mishin nga tava dhe e vendosim në grilën e furrës me tavën poshtë dhe vazhdojmë pjekjen për afërsisht 45 min, duke e lagur herë pas here me lëngun e tavës. Pasi të ketë kaluar koha e pjekjes, e nxjerrim jashtë mishin dhe e lëmë të ftohet plotësisht.
Ndërkohë që rostoja ftohet, i vemë domatet në ujë të valuar për 1 minutë, në mënyrë që t’u heqim lëkurën. Pastaj i presim në kubikë duke hequr farat dhe i hedhim në një tas ku i përziejmë me vaj ulliri, rigon e kripë.
Roston e ftohur e presim në feta të holla dhe e shoqërojmë me copëzat e aromatizuara të domateve
Nr. Referencës
RF931016
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2782 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj