Spaghetti me djathe dhe piper

Nr. Referencës
RF141418
Titulli i njoftimit
Spaghetti me djathe dhe piper
Përshkrim

Përbërësit për 4-5 persona:
-1 pako spaghetti
-70 gr parmigiano regianno e grirë
-70 gr pecorino romano i grirë
-60 ml qumësht
-80 ml vaj ulliri i cilësisë së parë
-piper kokërr
-kripë (opsionale)

Përgatitja:
Në një tas përziejmë dy djathërat dhe shtojmë qumështin.
Përziejmë mirë dhe pastaj shtojmë vajin e ullirit bashkë me piper të freskët.
Përziejmë përsëri. Piper duhet të ketë bollshëm, aq sa të marrë përzierja ngjyrë gri.
Heqim mënjanë gjysmën e përzierjes.
Ziejmë spaghettit “al dente” në ujë me kripë, i kullojmë dhe i hedhim në tasin me djathërat. Përziejmë mirë me një pirun. Mund të jetë e nevojshme të shtojmë dhe nja dy lugë gjelle nga uji ku ziejnë makaronat.
Shtojmë pjesën tjetër të djathërave që hoqëm mënjanë dhe përziejmë përsëri.
Provojmë shijen. Nëse e duam më pak më tepër kripë, mund të shtojmë. Normalisht, kripa që kanë djathërat dhe kripa që kanë marrë spaghettit gjatë zierjes duhet të mjaftojë.
E shërbejmë menjëherë të shoqëruar me një tas pecorino romano të grirë dhe mulli piperi në tavolinë, në mënyrë që të spërkasim në pjatë nëse do të duam.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1938 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj