Rizoto me shegë

Nr. Referencës
RF184166
Titulli i njoftimit
Rizoto me shegë
Përshkrim
Recetë festash për çeliakët: pjatë e parë
(Çeliakia është sëmundje autoimune. Personat janë alergjike ndaj grurit, elbit, thekrës sepse nuk tresin proteinën gluten.)
 
Përbërësit : 
 
120 gr oriz
1 shegë
1 qepë
spec djegës
lëng zarzavatesh 500 ml
verë e kuqe gjysmë gote
kripë, piper
 
Përgatitja:
 
Fillojmë recetën tonë nga shkoqitja e kokrrave të shegës. 1/3 e kokrrave ruajeni pasi na duhen për dekorimin përfundimtar. Pjesën që mbetet nga shega e përdorim për lëngun.
Merrni një tigan të gjerë dhe skuqni qepën e grirë me pak vaj, derisa të bëhet e artë. Shtoni orizin dhe skuqeni për 2 minuta. Shuajeni me verën e kuqe.
Shtoni në fund  kokrrat e shegës dhe filloni të hidhni me ngadalë lëngun e zarzavateve. Rregulloni shijen me kripë e piper e spec djegs dhe prisni deri sa rizoto të zihet përfundimisht, duke mos harruar herë pas here të përzini e të shtoni lëng zarzavatesh, derisa receta të jetë gati.
Kur të jetë zier si duhet, hidheni rizoton ne pjatë dhe dekorojeni me kokrra shege dhe majdanoz.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2231 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj