Kanelonia (makarona me mbushje)

Nr. Referencës
RF163769
Titulli i njoftimit
Kanelonia (makarona me mbushje)
Përshkrim

Përbërësit:

 • 1 pako makarona 250gr,
 • kima derri dhe viçi bashke,
 • një qep,
 • 2 domate,
 • 1/5 gotë verë të bardhë,
 • pak kanellë,
 • 1 filxhan çaji,
 • djathë te grirë,
 • kripë,
 • piper.

Për salcën:

 • Pasata 500gr,
 • 1 thelbi hudhër,
 • 1 lugë gjellë sheqer,
 • 3 lugë gjelle gjalpë,
 • 4 lugë salcë të bardhe,
 • kripë,
 • piper.

Përgatitja: 
Marrim qepen e grijmë imët dhe e hedhim në yndyrën e djegur. Pastaj shtojmë kimane që skuqen pak dhe e shuajmë me vere të bardhe. Shtojmë kanellë krip dhe piper dhe 2 domatet e qëruara dhe të grira hollë. E lëmë të ziejë në zjarr të javashëm për 40 min.

Duhet ta pije krejt lëngun. Atëherë e heqim nga zjarri gjithnjë me kapak mbuluar dhe gjysmë se ftohuri shtojmë djathin e grirë. E përziejmë mirë dhe fillojmë të mbushim kanelonjat të cilat duhet të mbushen fort dhe të vihen ngjeshur në tave pa lënë vend të zbrazët.

Pasi i mbushim përgatisim salcën. Shkrijmë gjalpin dhe hudhrën e grijmë në rende dhe e shtojmë në tigan. Pastaj shtojmë pasaten kripë me piper, sheqerin dhe një gotë uji. E leme në zjarr për 10 min.

Në tavë kanelonjat i mbulojmë me ujë pastaj ju shtojmë salcën e cila duhet te hidhët gjithkund dhe në fund shtohen 4 lugë salcë e bardhë. Tavën e mbështjellim me letër alumini që të mos marri ajër dhe e vëmë në furrë për 40 min në 200 grade.

Pasi bëhet i heqim letrën e aluminit por e lëmë edhe 10 min në furre që ta pije mirë lëngun.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2382 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj