Qebap

Nr. Referencës
RF121400
Titulli i njoftimit
Qebap
Përshkrim
Për 4 persona nevojiten:
750 kg kimë qengji  (të kaluar 2 herë në makinën grirëse)
1 qepë
1 filxhan çaji bollgur
½ tufëz majdanoz i prerë hollë
½ lugë kafeje bahar pluhur
½ lugë kafeje kanellë
Vaj ulliri
Kripë e piper
 
Mund të shoqërohen me :
 
8 pite arabe
1 sallatë jeshile
1 qepë
2 domate
½ tufëz majdanoz i prerë hollë
Vaj ulliri
 
Njomim bollgurin në 2 filxhanë ujë të vakët dhe e lëmë për rreth 2 orë. Në vazhdim, e shpëlajmë në kullesë me ujë të rrjedhshëm dhe e lëmë të kullojë mirë. Grijmë hollë qepën dhe e përziejmë me kimën (të cilën e ruajmë në frigorifer derisa të mbrujme qebapin), bollgurin, beharnat dhe majdanozin. E rregullojmë me kripë e piper dhe ë mbrujmë qebapët në formë të stërzgjatur. Shtrojmë qebapet në tepsi dhe i spërkatim me vaj ulliri. I pjekim në furrë me temperaturë 200° Celsius për  rreth 20 minuta. Spërkatim pitet arabe me vaj ulliri dhe i pjekim lehtë në furrë. Presim qepën në feta të holla dhe e përziejmë me majdanozin dhe pak vaj ulliri. Presim domatet në feta të holla. Presim hollë sallatën jeshile. Shtrojmë pitet arabe nëpër pjata, hedhim sipër lëndët shoqëruese me qebapët dhe i servirim.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2574 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj