Kukurecë të vegjël të furrës

Nr. Referencës
RF886973
Titulli i njoftimit
Kukurecë të vegjël të furrës
Përshkrim
Për 8 persona nevojiten:
1 mëlçi e madhe qengji dhe të brendshmet, zorrë të holla qengji
2 thelpinj hudhra të prera hollë
150 ml verë e bardhë
1 ½ lugë kafeje rigon
3-4 cipa dhjami të qengjit
Shufra ku shkohet shishqebapi
Limona
Vaj
Kripë e piper
Përgatitja:
 
Lani mirë zorrët me ujë të bollshëm, duke i kthyer nga të dyja anët. Vendosini  në një tas dhe hidhuni kripë e lëng limoni. Lëreni për 30 minuta. Shpëlajini dhe kullojini. Lani mëlçinë, kullojeni dhe ndajeni në copa të vogla. Hidhini në një tas, shtoni hudhrën, 1 lugë vaj ulliri, rigon, kripë e piper. Mbulojeni dhe lëreni për 30 minuta. Prisni cipat e dhjamit në 3-4 pjesë, lajini dhe përvëlojini për 1 minutë. Kullojini mbi një pecetë. Kulloni copat e mëlçisë nga vaji i tepërt dhe kalojini në shufrën e shishqebapi me radhë: një copë mëlçi, një copë mushkëri, një copë dhjamë. Rregullojini kukurecët me kripë e piper. Mbulojini me cipat me gjatësi sa kukurecët dhe gjerësi 6-7 cm dhe në vazhdim mbështillini me zorrët duke i mbuluar rreth e përqark. Vendosini kukurecët në skarën e furrës, të lyera me vaj e lëng limoni. Piqini për 40 minuta në furrën 180° Celsius, duke i kthyer herë pas here. Disa minuta para servirjes, ndizni grillin dhe piqini duke i kthyer nga të gjitha anët. Serviren të ngrohta
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2174 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj