Kec i mbushur,i pjekur në enë balte

Nr. Referencës
RF595746
Titulli i njoftimit
Kec i mbushur,i pjekur në enë balte
Përshkrim
1 kec i vogël (rreth 6 kg)
Të brendshmet e kecit
2 qepë të thata të prera hollë
4 qepë të njoma të prera hollë
¾ filxhan çaji vaj ulliri
2 lugë gjelle salcë e koncentruar domatesh
4 filxhanë çaji oriz
1 limon
4 vezë të rrahura lehtë
½ tufëz majdanoz i prerë hollë
½ tufëz kopër e prerë hollë
Kripë e piper
 
Për këtë recetë nuk do të nevojitet koka dhe këmbët e kecit, të cilat mund t’i kërkojmë kasapit t’i heqë kur të blejmë kecin. Presim hollë të brendshmet. Nxehim vajin e ullirit dhe skuqim të brendshmet për 4-5 minuta. Shtojmë qepët e thata dhe ato të njoma dhe vazhdojmë skuqjen edhe për 3 minuta derisa të marrin ngjyrë ari. Lajmë mirë orizin dhe e shpëlajmë derisa uji që rrjedh nga kullesa të mos jetë i bardhë. E hedhim në tiganin me të brendshmet, shtojmë salcën e domates dhe e rregullojmë me kripë e piper. Shtojmë 4 filxhanë çaji ujë dhe e lëmë mbushjen të ziejë ngadalë për disa minuta derisa të thithë lëngjet e veta. Së fundi, shtojmë erëzat dhe përziejmë. E heqim mbushjen nga zjarri dhe e lëmë mënjanë të ftohet. Lajmë kecin dhe e lyejmë me lëng limoni. E rregullojmë brenda dhe jashtë me kripë e piper. Përziejmë vezët e rrahura me mbushjen. Mbushim me kujdes kecin dhe e qepim me spango, në mënyrë që të mos hapet gjatë pjekjes. E lyejmë kecin me vaj ulliri dhe e vendosim  në një enë të madhe balte (në mungesë mund ta shtrojmë ne tepsi). E mbulojmë me letër vaji dhe letër alumini dhe e pjekim në furrë me temperaturë 200° Celsius për 3 orë. Aty nga fundi i pjekjes, e zbulojmë dhe e lëmë të piqet për disa minuta, në mënyrë që të marrë ngjyrë. Serviret i ngrohtë me mbushjen e vet.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2674 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj